• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Mierea și carnea, pe lista produselor care ar putea fi interzise pentru importurile din Ucraina

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Ministrul propus al Agriculturii în Cabinetul Ciolacu vrea să modifice lista cu produse din Ucraina pentru care este interzis importul în România. În prezent aceasta conține patru produse iar Florin Barbu vrea să introducă mierea și carnea, în completare.

    Florin Barbu, ministrul propus pentru portofoliul Agriculturii, vrea să introducă pe lista produselor interzise care se importă din Ucraina mierea și carnea, pe lângă grâu, porumb, rapiță și floarea-soarelui. Anunțul a fost făcut astăzi, miercuri – 14 iunie în cadrul comisiilor de specialitate reunite ale Parlamentului care au validat nominalizarea lui Florin Barbu pentru portofoliul de la Agricultură cu 29 de voturi ”pentru”, 7 voturi ”împotrivă” şi nicio abţinere.

    Citiți și: Florin Barbu a primit aviz favorabil pentru funcţia de ministru al Agriculturii şi Dezvoltării Rurale

    Ministrul propus pentru Agricultură vrea să mărească lista pentru importurile din Ucraina

    Florin Barbu, ministrul propus: ”Voi încerca să introduc mierea și carnea pe lista importurilor interzise din Ucraina”

    Florin Barbu a reamintit că în momentul de față importul de produse din Ucraina este blocat până în data de 15 septembrie. Acesta a subliniat că va solicita Comisiei Europene să accepte din partea României și alte produse care să fie interzise pentru importul din Ucraina.

    ”Eu la Uniunea Europeană (UE) pe lângă cele patru produse impactate voi încerca să introduc și altele cum ar fi mierea, carnea și alte priorități ale României. Vreau să lărgesc lista de produse astfel încât fermierii români să poată să își comercializeze produsele pe care le scot pe piața din România”, a spus ministrul propus.

    Citiți și: Apicultori români: Mierea noastră a rămas nevândută din cauza importurilor din Ucraina și China

    Restricțiile pentru importuri, valabile pentru 4 produse din Ucraina

    Comisia Europeană a prelungit restricţiile pentru importurile de cereale din Ucraina până pe data 15 septembrie iar Regulamentul Uniunii Europene a fost publicat în Jurnalul Oficial marți, 6 iunie.  Restricţiile sunt valabile pentru importurile de grâu, porumb, rapiţă şi floarea-soarelui.

    În 2 mai, Uniunea Europeană a impus restricţii până pe 5 iunie, pentru importurile de grâu, porumb, rapiţă şi seminţe din floarea soarelui provenite din Ucraina, în ideea de a diminua oferta în exces de cereale în Bulgaria, Ungaria, Polonia, România şi Slovacia. Aceste ţări s-au plâns că cerealele ieftine din Ucraina fac producţia locală neprofitabilă. Executivul comunitar a precizat că în această perioadă, grâul, porumbul, rapiţa şi seminţele din floarea-soarelui provenite din Ucraina vor putea fi vândute în orice altă ţară din blocul comunitar.


    Te-ar mai putea interesa

    AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta” Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” Subvenția pe hectar pe care o vor primi fermierii români în anii următori Un primar a plantat de la zero 146 de hectare de pădure cu fonduri din PNRR Subvenția pe pârloagă 2026. Fermierii au obligația să transmită APIA fotografii din teren până pe 5 iunie

    Ultimele știri

    Un român ar putea deveni președintele cooperativelor la nivel european! Agro Fest Connect 2026. Evenimentul East Agro și East Grain în vestul țării a fost un succes! (FOTO-VIDEO) Eugen Tomac – desemnat premier. Noul ministru al Agriculturii, politician sau tehnocrat? Noi creații românești de triticale, prezentate în câmp la SCDA Teleorman Ultima zi pentru depunerea cererilor la APIA. Anunț ferm: Termenul nu va fi prelungit!