Războiul fructelor: Rusia blochează importurile din Turcia după ce Ankara a oferit garanții de securitate Ucrainei

Rusia a introdus o interdicție privind importul unei părți de fructe sâmburoase din Turcia. Restricțiile vizează caisele, vișinele, cireșele, piersicile și nectarinele provenite de la cinci companii turcești, potrivit publicației Agropolit.com
Autoritățile ruse au declarat că motivul restricțiilor ar fi „depistarea sistematică a unor organisme dăunătoare de carantină pentru țările membre ale Uniunii Economice Eurasiatice” în loturile de fructe sâmburoase.
Cu toate acestea, decizia de interzicere a fost anunțată la doar câteva ore după întâlnirea dintre ministrul Afacerilor Externe al Turciei, Hakan Fidan, și șeful MAE al Ucrainei, Andrii Sîbiha, la Kiev.
După negocieri, Fidan a declarat că Ankara este pregătită să se alăture garanțiilor de securitate pentru Ucraina și să conducă componenta maritimă a acestor garanții, alături de aliații din NATO. El a subliniat, de asemenea, că Turcia susține suveranitatea și integritatea teritorială a Ucrainei și nu recunoaște anexarea Crimeii.
Comerțul ca armă geopolitică
În trecut, Rusia a mai folosit restricțiile comerciale asupra produselor alimentare ca instrument de presiune în timpul conflictelor politice. În special, măsuri similare au fost aplicate în perioadele de deteriorare a relațiilor cu Armenia. După introducerea restricțiilor rusești, Uniunea Europeană a extins preferințele comerciale pentru Armenia, permițând eliminarea taxelor vamale pentru o mare parte din exporturile acesteia către țările UE.
Ucraina și Uniunea Europeană au prelungit acordul privind „regimul liberalizat de transport” (fără vize pentru transportatori). Totodată, din cauza taxelor pe soia și rapiță, drumul Ucrainei către UE ar putea fi blocat.









