• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Dan Motreanu, europarlamentar: O nouă tranșă de bani pentru persoanele vulnerabile, deja pe carduri

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Cardurile dedicate persoanelor vulnerabile au fost încărcate cu o nouă tranșă de bani din sprijinul acordat de Guvern. Ministerul Investiţiilor şi Proiectelor Europene asigură o nouă tranșă pentru alimentarea cardurilor sociale, cu încă 250 de lei fiecare, de care beneficiază persoanele vulnerabile.

    Europarlamentarul român, Dan Motreanu, a informat, pe pagina sa de Facebook, că aceasta este a opta tranșă din programul demarat anul trecut de Guvern.

    O nouă tranșă de 250 de lei pentru alimentarea cardurilor sociale

    O nouă tranșă de bani pentru persoanele vulnerabile – cardurile încărcate cu 250 de lei

    Potrivit europarlamentarului Dan Motreanu, sprijinul material pentru categoriile de populație vulnerabile are drept scop compensarea unei părți din cheltuielile cu hrana. Beneficiarul poate opta pentru produse alimentare sau masă caldă.

    ”Cardurile pentru alimente și mese calde au fost încărcate cu o nouă tranșă de 250 de lei. De acest ajutor au beneficiat 2,5 milioane de persoane vulnerabile. Programul este finanțat din fonduri europene și de la bugetul de stat. Este a opta tranșă din acest program, demarat în 2022 de Guvernul Nicolae Ciucă. La sfârșitul anului trecut, Guvernul României a decis acordarea a șase noi tranșe de 250 de lei pentru alimente și mese calde, în cursul anului 2023 și majorarea cu 12,5% a pragului de venit pentru beneficiari. Sprijinul material pentru categoriile de populație vulnerabile are drept scop compensarea unei părți din cheltuielile cu hrana, prin acordarea unor tichete sociale, pe suport electronic, pentru achiziționarea de produse alimentare de bază și/sau pentru asigurarea de mese calde. Beneficiarul poate să opteze pentru produsele alimentare sau pentru masa caldă.

    De acest sprijin beneficiază:


    Te-ar mai putea interesa

    Cum va fi vremea în luna iunie: temperaturi peste normal și deficit de ploi în mai multe regiuni Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” Subvenția pe pârloagă 2026. Fermierii au obligația să transmită APIA fotografii din teren până pe 5 iunie Parlamentul a adoptat legea pentru plata unei subvenții de 15 euro/familia de albine Bursa agricolă în luna iunie. Prețul per tona de grâu, orz și rapiță la începutul verii

    Ultimele știri

    Vot în Parlament: legarea câinilor în lanț, interzisă mai mult de două ore. Animalele pot fi confiscate Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori Dezastru la o fermă din Vaslui: 132 de oi ucise de câini vagabonzi. Paguba: 200.000 de lei Prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până la sfârșitul anului – vot în Parlament Bucureștiul găzduiește, în perioada 4–6 iunie 2026, cea de-a XV-a ediție a Conferinței Internaționale „Agriculture for Life, Life for Agriculture