• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ministerul Agriculturii din Rusia recomandă traderilor un preț minim de 240 de dolari/tonă

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Ministerul Rus al Agriculturii a avut o întâlnire cu companiile de top exportatoare de cereale rusești, la începutul lunii. Autoritățile au recomandat acestora să nu vândă grâul rusesc pe piața externă cu mai puțin de 240 de dolari pe tonă, adică echivalentul a 222,83 de euro.

    Autoritățile de la Moscova recomandă companiilor de top exportatoare un preț minim pentru grâul rusesc pe piața externă. Îndemnul a fost făcut de Ministerul Agriculturii al Rusiei la o întâlnire specială cu companiile de top de export precum Aston, Trade House Rif și altele, care a avut loc la 1 iunie.

    Recomandarea Ministerului Agriculturiide la Moscova este legată de prețul scăzut al cerealelor pe piața internă, a spus unul dintre participanții la întâlnire, potrivit sitelui sinor.bg.

    Conform datelor de monitorizare a prețurilor efectuate de firma de analiză Sovecon, la 31 mai 2023, grâul de gradul 4 din țară – adică grâu din categoria B, cu o calitate mai mică – costa 9.925 de ruble pe tonă, aproximativ 122 dolari, echivalentul a 113,27 euro pe tonă, ceea ce este cu 33,6% mai puțin decât la 1 iunie anul trecut.

    Prin această măsură, Ministerul Agriculturii din Rusia încearcă să susțină prețurile la care se cumpără cereale pentru export de la fermierii locali, a explicat expertul independent Alexander Korbut. Potrivit acestuia, recolta record de anul trecut, 157,7 milioane de , datelor oficiale, a deprimat piețele și a dus la scăderea prețurilor pe piața internă.

    Pe fondul creșterii costurilor, acest lucru amenință fermierii cu probleme de rentabilitate, care pe termen mediu ar putea duce la dificultăți în cultivarea cerealelor, este emfatic Korbut.

    Pe de altă parte, date făcute publice în luna martie a anului 2023, arată că livrările de grâu (principala cultură agricolă a Rusiei) aproape s-au dublat în perioada ianuarie-februarie comparativ cu primele două luni ale anului trecut, arată datele furnizate de firma Logistic OS.

    Cumpărătorii de grâu au refuzat grâul rusesc la începutul sezonului, când preţurile nu erau aşa atrăgătoare, dar acum au început să revină după recolta mare de anul trecut care a ajutat care grâul rusesc să se plaseze printre cele mai ieftine la nivel global.


    Te-ar mai putea interesa

    Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” Bursa agricolă în luna iunie. Prețul per tona de grâu, orz și rapiță la începutul verii Parlamentul a adoptat legea pentru plata unei subvenții de 15 euro/familia de albine Guvernul lansează programul ”Diaspora Investește Acasă” cu granturi de 200.000 euro pentru noile afaceri! AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta”

    Ultimele știri

    Vot în Parlament: legarea câinilor în lanț, interzisă mai mult de două ore. Animalele pot fi confiscate Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori Dezastru la o fermă din Vaslui: 132 de oi ucise de câini vagabonzi. Paguba: 200.000 de lei Prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până la sfârșitul anului – vot în Parlament Peste 4.000 de cercetători din 50 de țări participă la Conferința Internațională „Agriculture for Life, Life for Agriculture”, organizată de USAMV București