• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • INS: Importurile de lapte au crescut cu 4,6% în ultimele 11 luni

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Institutul Național de Statistică a făcut publice datele care indică evoluția laptelui de vacă colectat de unitățile procesatoare și producția de produse lactate în luna noiembrie 2022 în România.

    Conform informării INS, cantitatea de lapte brut importată de către unităţile procesatoare a crescut cu 5.965 tone (+4,6%) în primele 11 luni din 2022, faţă de aceeaşi perioadă din 2021, totalizând 134.714 tone.

    Astfel, în luna noiembrie 2022, cantitatea de lapte de vacă colectată de la exploataţiile agricole şi centrele de colectare de către unităţile procesatoare a scăzut cu 7,1% faţă de luna octombrie 2022 și a crescut cu 14,2% faţă de luna noiembrie 2021.

    Totodată, cantitatea de lapte de vacă colectată de la exploataţiile agricole şi centrele de colectare de către unităţile procesatoare a scăzut în perioada 1 ianuarie –30 noiembrie 2022 faţă de perioada 1 ianuarie –30 noiembrie 2021 cu 0,2%.

    Cantitatea de lapte de vacă colectată de unităţile procesatoare şi produsele lactate obţinute

    INS: Cantitatea de lapte de vacă colectată de unităţile procesatoare şi produsele lactate obţinuteCantitatea de lapte de vacă colectată – noiembrie 2022 comparativ cu octombrie 2022

    În luna noiembrie 2022 comparativ cu luna precedentă, cantitatea de lapte de vacă colectată de unităţile procesatoare a scăzut cu 6.980 tone (-7,1%).

    Producția a scăzut la următoarele produse lactate: lapte de consum cu 3.928 tone (-11,6%), brânzeturi cu 196 tone (-2,4%) și unt cu 21 tone (-2,3%).

    Producția a crescut la smântână de consum cu 147 tone (+2,8%) și lapte acidulat (iaurt, iaurt de băut, lapte bătut şi alte produse lactate similare) cu 147 tone (+0,9%). 2/3

    Cantitatea de lapte brut importată de către unităţile procesatoare a scăzut în luna noiembrie 2022 faţă de luna precedentă cu 3.073 tone (-21,4%).

    Cantitatea de lapte de vacă colectată – noiembrie 2022 comparativ cu noiembrie 2021

    Faţă de luna corespunzătoare din anul precedent, în luna noiembrie 2022 cantitatea de lapte de vacă colectată de unităţile procesatoare a crescut cu 11411 tone (+14,2%).

    Producţia a crescut la brânzeturi cu 725 tone (+9,8%) și la smântână de consum cu 38 tone (+0,7%) și a scăzut la următoarele produse lactate: lapte acidulat (iaurt, iaurt de băut, lapte bătut şi alte produse lactate similare) cu 1670 tone (-9,4%), unt cu 69 tone (-7,1%) și lapte de consum cu 1759 tone (-5,5%).

    Cantitatea de lapte brut importată de către unităţile procesatoare a scăzut în luna noiembrie 2022 cu 2.865 tone (-20,2%) faţă de luna corespunzătoare din anul precedent.

    Cantitatea de lapte de vacă colectată în perioada 1 ianuarie – 30 noiembrie 2022 comparativ cu perioada 1 ianuarie– 30 noiembrie 2021

    În perioada 1 ianuarie – 30 noiembrie 2022 comparativ cu perioada 1 ianuarie – 30 noiembrie 2021, cantitatea de lapte de vacă colectată de unităţile procesatoare a scăzut cu 2.543 tone (-0,2%).

    Scăderi ale producţiei au fost înregistrate la următoarele produse lactate: unt cu 779 tone (-7,7%), smântână de consum cu 2715 tone (-4,4%), lapte de consum cu 11118 tone (-3,2%) și lapte acidulat (iaurt, iaurt de băut, lapte bătut şi alte produse lactate similare) cu 6108 tone (-3,0%).

    Producția de brânzeturi a crescut cu 3176 tone (+3,5%).

    Cantitatea de lapte brut importată de către unităţile procesatoare a crescut cu 5.965 tone (+4,6%) în perioada 1 ianuarie – 30 noiembrie 2022 faţă de perioada 1 ianuarie – 30 noiembrie 2021.

    Evoluţia cantității de lapte de vacă colectate de unităţile procesatoare

    INS: Evoluţia cantității de lapte de vacă colectate de unităţile procesatoare


    Te-ar mai putea interesa

    Bursa agricolă în luna iunie. Prețul per tona de grâu, orz și rapiță la începutul verii Guvernul lansează programul ”Diaspora Investește Acasă” cu granturi de 200.000 euro pentru noile afaceri! Dosar penal pentru oierul care a omorât ursul ce îi atacase turma de oi Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” Subvenția pe pârloagă 2026. Fermierii au obligația să transmită APIA fotografii din teren până pe 5 iunie

    Ultimele știri

    Vot în Parlament: legarea câinilor în lanț, interzisă mai mult de două ore. Animalele pot fi confiscate Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori Dezastru la o fermă din Vaslui: 132 de oi ucise de câini vagabonzi. Paguba: 200.000 de lei Prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până la sfârșitul anului – vot în Parlament Peste 4.000 de cercetători din 50 de țări participă la Conferința Internațională „Agriculture for Life, Life for Agriculture”, organizată de USAMV București