• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Au început plățile! Primele județe unde fermierii încasează în conturi despăgubirile de secetă

    agrointeligenta.ro

    A început plata despăgubirilor de secetă pentru culturile agricole de toamnă. Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (APIA) informează că fermierii vor avea primii bani în conturi în următoarele zile.

    Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Ruralea anunțat astăzi, joi – 15 decembrie, că a demarat plata despăgubirilor pentru calamități, astfel că primele sume vor ajunge în conturile fermierilor în următoarele zile, pe măsură ce fiecare DAJ va efectua viramentele spre beneficiari.

    ”Au fost alimentate conturile Direcțiilor Agricole din județele Arad, Buzău, Călărași, Cluj, Dolj, Maramureș, Neamț, Sălaj, Suceava cu suma de 50.450.184 lei, iar plățile vor continua și către celelalte Direcții Județene, pe măsură ce este finalizată documentația necesară pentru depunerea deconturilor la MADR”, se arată într-un comunicat al MADR.

    ”Iată că la scurtă vreme de la adoptarea actului normativ prin care acordăm despăgubirile pentru calamități, suntem în situația în care acordăm aceste despăgubiri, conform legii, astfel încât fermierii să aibă posibilitatea să își susțină cheltuielile efectuate în această perioadă pentru producțiile viitoare. Fermierii așteaptă aceste sume și MADR a început să le achite. Până la finalul anului vor fi plătite toate sumele cuvenite”, a declarat ministrul Petre Daea.

    Vă reamintim că fermierii au avut termen până pe 12 decembrie să depună cererile pentru despăgubirile de secetă la culturile agricole semănate în toamna lui 2021 și la care au înregistrat pierderi de producție de minim 30%. Suma maximă ce se achită pentru un hectar de cultură calamitată este de 1.500 de lei.

    Toate plățile pentru despăgubirile de secetă au ca termen de plată finele acestui an.

    Pentru despăgubirile aferente culturilor de primăvară, sumele necesare au fost prevăzute în bugetul de stat pe anul viitor, unde sunt alocate 300 de milioane de lei pentru aceste compensații. Deocamdată nu exista cadrul legislativ – în dezbatere publică sau aprobat – pentru plata acestor sume, fiind în curs de desfășurare procesul de centralizare a proceselor verbale.


    Te-ar mai putea interesa

    Parlamentul a adoptat legea pentru plata unei subvenții de 15 euro/familia de albine Subvenția pe pârloagă 2026. Fermierii au obligația să transmită APIA fotografii din teren până pe 5 iunie Guvernul lansează programul ”Diaspora Investește Acasă” cu granturi de 200.000 euro pentru noile afaceri! AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta” Cum va fi vremea în luna iunie: temperaturi peste normal și deficit de ploi în mai multe regiuni

    Ultimele știri

    Vot în Parlament: legarea câinilor în lanț, interzisă mai mult de două ore. Animalele pot fi confiscate Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori Dezastru la o fermă din Vaslui: 132 de oi ucise de câini vagabonzi. Paguba: 200.000 de lei Prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până la sfârșitul anului – vot în Parlament Peste 4.000 de cercetători din 50 de țări participă la Conferința Internațională „Agriculture for Life, Life for Agriculture”, organizată de USAMV București