• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Carmen Avram: Pe 23 martie, Comisia Europeană va publica măsurile de care vor beneficia fermierii români!

    agrointeligenta.ro

    Pe lângă crizele recente, provocate de pandemia COVID și de creșterea alarmantă a prețurilor la energie și combustibil, fermierii și pescarii români sunt, mai nou, și victime ale războiului din Ucraina. Este semnalul de alarmă tras la Bruxelles de către Carmen Avram, europarlamentar din partea României.

    Agricultura românească e amenințată de blocarea importurilor de îngrășăminte din Ucraina, Belarus și Rusia, campaniile de însămânțare din toamnă stând, astfel, sub semnul întrebării. În ședința Comisiei pentru Agricultură din Parlamentul European, de joi, 17 martie a.c., Comisarul european a anunțat un buget de criză de 500 de milioane de euro, care urmează să fie suplimentat cu 200% prin fonduri naționale. Potrivit europarlamentarului Carmen Avram, României i-ar reveni 25 de milioane de euro. În plus, suprafețele de teren scoase din producție vor putea fi, temporar, utilizate pentru cultivarea plantelor proteice.

    În ape tulburi se scaldă și sectoarele de pescuit și acvacultură de la Marea Neagră. Apropierea periculoasă a fermelor de acvacultură și a zonelor de pescuit maritim de granița fierbinte cu Ucraina a împins navele românești spre sudul coastei. Acest lucru a dus, pe de o parte, la creșterea cheltuielilor cu combustibilul pentru pescari, iar, pe de altă parte, a contribuit la reducerea cantităților de pește capturate, apele din sudul coastei românești fiind mai sărace în pește.

    Eurodeputatul Carmen Avram a explicat Comisiei Europene aceste probleme și a cerut măsuri urgente pentru a se evita colapsul fermierilor și pescarilor români.

    Intervenția europarlamentarului Carmen Avram din Comisia pentru Pescuit, în Comisia pentru Agricultură din Parlamentul European, precum și răspunsul Comisarului european pentru Agricultură, Janusz Wojciechowski

    Comisia Europeană va publica, pe 23 martie, un plan de acțiune pentru fermierii europeni, care să atenueze impactul creșterii alarmante a prețurilor la energie, precum și al războiului din Ucraina.

    Executivul european are în vedere măsuri similare de sprijin și pentru pescarii europeni, fără să comunice, însă, data la care acestea vor fi anunțate. Din acest motiv, europarlamentarul Carmen Avram a solicitat, în scris, Comisarului pentru Pescuit detalii cu privire la acțiunile în sector.

    Te-ar mai putea interesa

    MADR susține că nu știa despre legea care introduce închisoarea pentru folosirea apei din puțuri sau râuri Legumicultorul Ion Păunel avertizează: Urmează prăbușirea prețului la tomate. Castraveții și-au mai revenit după blocajul din piață Piața cerealelor – retrospectiva săptămânii 8-17 iulie: prețuri, tendințe, producții estimate Fermierii din Cooperativa Agricolă Gheorghe Doja pun pepenii din câmp direct pe bandă. Eficiența în câmp, dublată! Vis împlinit cu sprijinul comunității: două văcuțe Mini Highland au schimbat viața unei familii de corporatiști

    Ultimele știri

    O cunoscută afacere de familie s-a închis după 16 ani: „Nu lipsa clienților ne-a pus la pământ, ci administrația” „Am pierdut încrederea Comisiei Europene”. Exportul de ovine rămâne blocat. Tanczos Barna a cerut despăgubiri pentru fermieri Este oficial: Guvernul poate crește subvențiile APIA. Decizia trebuie luată până pe 31 august! Avans APIA 2026. Prima tranșă din subvenții – mai devreme, plată mai mare pe hectar! Piața cerealelor, la zi. Tunisia plătește cu 25 dolari mai mult ca în iunie iar grâul românesc va fi tot mai căutat