• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • George Cățean – aviz negativ de la comisii pentru funcția de ministru al Agriculturii

    agrointeligenta.ro

    George Cățean, ministrul desemnat al Agriculturii în cabinetul premierului desemnat Dacian Cioloș, a primit aviz negativ în urma audierii din cadrul comisiilor reunite pentru agricultură.

    ”Rezultatul votului este: 5 voturi pentru emiterea unui aviz favorabil, 19 voturi împotrivă, 7 abțineri. Avizul este unul negativ”, a anunțat, la finalul audierii și al votului, președintele ședinței, deputatul PSD Adrian Chesnoiu, președintele Comisiei pentru agricultură din Camera Deputaților.

    Avizul negativ este unul consultativ, iar mâine, miercuri – 20 octombrie, premierul desemnat Dacian Cioloș, împreună cu cabinetul său de miniștri, va merge în plenul reunit al Parlamentului pentru a cere votul de încredere.


    Te-ar mai putea interesa

    România – țara cu un tractor la fiecare 58 de hectare de teren arabil Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta” Subvenția pe pârloagă 2026. Fermierii au obligația să transmită APIA fotografii din teren până pe 5 iunie Bursa agricolă în luna iunie. Prețul per tona de grâu, orz și rapiță la începutul verii

    Ultimele știri

    Un român ar putea deveni președintele cooperativelor la nivel european! Agro Fest Connect 2026. Evenimentul East Agro și East Grain în vestul țării a fost un succes! (FOTO-VIDEO) Eugen Tomac – desemnat premier. Noul ministru al Agriculturii, politician sau tehnocrat? Noi creații românești de triticale, prezentate în câmp la SCDA Teleorman Ultima zi pentru depunerea cererilor la APIA. Anunț ferm: Termenul nu va fi prelungit!