• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ministrul Agriculturii pierde un om din echipa de conducere!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Schimbare în echipa de conducerea a Ministerului Agriculturii! În Monitorul Oficial de marți, 4 mai, a fost publicată decizia premierului Florin Cîțu de numirea a secretarului general adjunct în Ministerul Agriculturii și Dezvoltării (MADR), Mircea Popa, în poziția de inspector guvernamental în cadrul Secretariatului General al Guvernului.

    ”Începând cu data intrării în vigoare a prezentei decizii se aplică mobilitatea pentru Mircea Popa în funcția publică de secretar adjunct al Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR) în funcția publică de inspector guvernamental în cadrul Secretariatului General al Guvernului. Mircea Popa predă lucrurile și bunurile care i-au fost încredințate în vederea exercitării atribuțiilor de serviciu în termen de 3 zile de la data prevăzută la alin. (1)”, se arată în decizia publicată în Monitorul Oficial.

    De menționat că Mircea Popa fusese mutat inițial printr-o decizie a premierului Ludovic Orban, în decembrie 2019, de la Guvern la Ministerul Agriculturii. ”Începând cu data intrării în vigoare a prezentei decizii, 19 decembrie 2019, se aplică mobilitatea pentru Mircea Popa din funcția publică de inspector guvernamental în cadrul Secretariatului General al Guvernului în funcția publică de secretar general adjunct al Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale”, se arată în decizia publicată pe 19 decembrie în Monitorul Oficial.

    În prezent în echipa de conducere a MADR rămâne Nechita-Adrian Oros – Ministru, Aurel Simion-Secretar de stat, Marius Mihai Micu – Secretar de stat, George-Aurelian Cățean  Secretar de Stat, Gheorghe Ștefan – Secretar de Stat, Antal Szabolcs Barabási – Secretar de Stat și Liviu Gabriel Bulgaru – Secretar General.


    Te-ar mai putea interesa

    Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta” Subvenția pe hectar pe care o vor primi fermierii români în anii următori Agrinvest Credit IFN SA schimbă regulile în agricultură: credite până la 10 ani și reducere a dobânzii de până la 10%/an pentru cei disciplinați Subvenția pe pârloagă 2026. Fermierii au obligația să transmită APIA fotografii din teren până pe 5 iunie

    Ultimele știri

    Nicolae Istudor, rectorul ASE, favorit pentru funcția de ministru al Agriculturii în Guvernul Tomac APIA a încheiat campania de primire a cererilor pentru subvențiile agricole din acest an – cifre oficiale Moment istoric: USAMV București și Ministerul Mediului au semnat Pactul Național pentru Mediu de Ziua Mondială a Mediului Ministerul Agriculturii trimite corpul de control peste comercianții care susțin că vând legume românești S-a deschis „De aici, de aproape. Din Muntenia” – târg cu produse locale românești la Carrefour Băneasa