• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Protejează frunza stindard și spicul cu cel mai nou triazol de la BASF. Protecție maximă împotriva bolilor foliare și ale spicului!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    De la an la an, presiunea bolilor la cereale se intensifică. Pe de o parte, condițiile meteo devin tot mai imprevizibile, iar pe de altă parte, restricțiile se înmulțesc. Până în 2023, peste 80% din fungicidele pentru cereale din România vor fi fost retrase.

    În aceste condiții, BASF lansează un fungicid revoluționar, bazat pe noua substanță activă Revysol®. Denumit Revycare®, fungicidul proaspăt lansat le oferă protecție maximă frunzei stindard și spicului și trebuie aplicat ca al doilea tratament.

    Performanțele se datorează combinației de substanțe active:

    #1 Revysol® (mefentrifluconazol), primul izopropanol-azol descoperit care controlează un spectru larg de boli foliare și ale spicului;
    #2 Piraclostrobin, considerată cea mai bună substanță activă din grupa chimică a strobilurinelor.

    Pe lângă efectul preventiv, Revycare® oferă și un efect curativ de excepție. Față de fungicidele care conțin triazoli convenționali, acesta aderă de 100 de ori mai puternic la agenții patogeni țintă. Astfel, are o eficacitate mult mai bună împotriva bolilor care au căpătat rezistență de-a lungul anilor, dar și împotriva bolilor care apar uzual în fiecare an.

    Efectului curativ de excepție mai vine cu un beneficiu: Revycare® combate bolile chiar și atunci când acestea sunt instalate. Noul fungicid poate fi folosit pentru protecția tuturor cerealelor: grâu, orz, ovăz, secară, triticale, reușind să ofere aceleași beneficii:

    Folosește fungicidul Revycare® ca al doilea tratament la cereale și beneficiază de protecția maximă oferită de noul triazol Revysol® împotriva bolilor foliare și ale spicului!

    Află mai mult despre performanțele fungicidului Revycare® de la BASF.


    Te-ar mai putea interesa

    Un primar a plantat de la zero 146 de hectare de pădure cu fonduri din PNRR Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” România – țara cu un tractor la fiecare 58 de hectare de teren arabil Subvenția pe hectar pe care o vor primi fermierii români în anii următori Agrinvest Credit IFN SA schimbă regulile în agricultură: credite până la 10 ani și reducere a dobânzii de până la 10%/an pentru cei disciplinați

    Ultimele știri

    Moment istoric: USAMV București și Ministerul Mediului au semnat Pactul Național pentru Mediu de Ziua Mondială a Mediului Ministerul Agriculturii trimite corpul de control peste comercianții care susțin că vând legume românești S-a deschis „De aici, de aproape. Din Muntenia” – târg cu produse locale românești la Carrefour Băneasa Litrul de lapte – 70 de bani în ferme și 2,4 lei în rapoartele oficiale. Daniel Buda cere explicații Furtunile pun stăpânire pe țară: Cod Galben de ploi și vijelii în mai multe regiuni