• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Un cunoscut fermier bulgar a fost găsit mort în propria casă!

    agrointeligenta.ro

    Agricultura bulgară este în șoc după ce unul dintre cei mai cunoscuți fermieri a fost găsit mort în propria locuință. Rumen Todoranov a fost găsit fără suflare și, potrivit informațiilor oficiale, agricultorul a decis să își pună capăt zilelor după ce în dimineața zilei de vineri a împărțit în fermă sarcinile de lucru, ca într-o zi obișnuită de lucru.

    Vestea morții lui Todoranov a venit ca un șoc pentru că fermierul era cunoscut ca o fire jovială. El era implicat în activitatea de reprezentare a sectorului agricol bulgar, fiind președintele Uniunii Agricole Regionale Pavlikeni, care face parte din Asociația Națională a Producătorilor de Cereale (NAZ).

    Centrul de presă al Ministerului de Interne a declarat oficial Agri.BG că este vorba de un caz de sinucidere. „Avem informații de la colegii locali despre un bărbat în vârstă de 48 de ani care s-a împușcat în satul Polikraishte”, a spus poliția, adăugând că apelul de urgență a fost primit la 10:30 dimineața, în data de 30 octombrie.

    Todoranov a fost văzut ultima dată în viață vineri dimineață când s-a întâlnit la fermă cu muncitorii săi, cărora le-a atribuit sarcinile pentru ziua respectivă. După discuțiile obișnuite despre planificarea lucrărilor, Rumen Todoranov s-a întors acasă la Polikraishte, scrie velikotarnovo.utre.bg.

    Fermierul Rumen Todoranov lucra 1.150 de hectare pe care cultiva cu cereale și oleaginoase (grâu, orz, rapiță, floarea-soarelui și porumb). Todoranov a investit și în producția ecologică de fructe – mere și prune, pe o suprafață de 7,2 hectare de livadă bio.


    Te-ar mai putea interesa

    Subvenția pe hectar pe care o vor primi fermierii români în anii următori Parlamentul a adoptat legea pentru plata unei subvenții de 15 euro/familia de albine AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta” Cum va fi vremea în luna iunie: temperaturi peste normal și deficit de ploi în mai multe regiuni Dosar penal pentru oierul care a omorât ursul ce îi atacase turma de oi

    Ultimele știri

    Vot în Parlament: legarea câinilor în lanț, interzisă mai mult de două ore. Animalele pot fi confiscate Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori Dezastru la o fermă din Vaslui: 132 de oi ucise de câini vagabonzi. Paguba: 200.000 de lei Prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până la sfârșitul anului – vot în Parlament Bucureștiul găzduiește, în perioada 4–6 iunie 2026, cea de-a XV-a ediție a Conferinței Internaționale „Agriculture for Life, Life for Agriculture