• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Informațiile Agrointeligența se confirmă: Daniela Giurcă – noul secretat de stat în Ministerul Agriculturii

    agrointeligenta.ro

    Daniela Giurcă a fost numită astăzi în funcția de secretat de stat în Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, decizie care a fost deja publicată în Monitorul Oficial.

    Numele Danielei Giurcă pentru poziția de secretar de stat în Ministerul Agriculturii a fost anunțat în exclusivitate de Agrointeligența încă de ieri.

    Giurcă este cunoscută fermierilor întrucât a fost director mulți ani în cadrul MADR, iar din 2011 și până în prezent și-a desfășurat activitatea profesională ca și consultant în politici agricole și rurale în cadrul Fundației pentru o societate deschisă. Între 1990 – 2005, Daniela Giurcă a fost cercetător științific gr. II la Institutul de Economie Agrară din cadrul Institutului Național de Cercetări Economice al Academiei Române, iar în ultimii 15 ani a fost consultant pentru politici agricole și dezvoltare rurală în diverse proiecte naționale și internaționale. În perioada 2010-2011 a fost director general al direcției generale de politici agricole din cadrul MADR. A coordonat și a scris ca autor sau în echipă o serie de cărți și articole de specialitate.

    Potrviti surselor Agrointeligența, cel de-al doilea nume de pe lista de viitori secretari de stat este cel al lui Doru Daniel Neacșu, cel care acum face parte din echipa conducerii APIA Olt.

    Foto: Agerpres


    Te-ar mai putea interesa

    Guvernul lansează programul ”Diaspora Investește Acasă” cu granturi de 200.000 euro pentru noile afaceri! Bayer dă înapoi la contractele pentru semințe după presiunea autorităților din SUA. Ce trebuie să înțeleagă fermierii români din această mutare Dosar penal pentru oierul care a omorât ursul ce îi atacase turma de oi AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta” Parlamentul a adoptat legea pentru plata unei subvenții de 15 euro/familia de albine

    Ultimele știri

    Eugen Tomac – desemnat premier. Noul ministru al Agriculturii, politician sau tehnocrat? Noi creații românești de triticale, prezentate în câmp la SCDA Teleorman Ultima zi pentru depunerea cererilor la APIA. Anunț ferm: Termenul nu va fi prelungit! Soluții pentru pajiștile viitorului: cercetătorii SCDP Vaslui prezintă noi rezultate privind sechestrarea carbonului și adaptarea la schimbările climatice Ucraina se impune tot mai mult în contractele de grâu pentru Egipt. Importurile, dublate