• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ministrul Barbu: În România se pot deschide în momentul de față patru fabrici de îngrășăminte

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, a anunțat că în România pot fi deschise patru combinate de producere a îngrășămintelor dacă s-ar rezolva problema gazului.

    Ministrul Agriculturii Florin Barbu a participat luni, 10 februarie, la conferința de presă organizată de Alianța pentru Agricultură și Cooperare (AAC) cu prilejul de a marca cei 5 ani de activitate ai AAC. În prezent, Alianța este formată din Federația Națională PRO AGRO, LAPAR – Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România, UNCSV – Uniunea de Ramură Națională a Cooperativelor din Sectorul Vegetal, și AFF – Asociația Forța Fermierilor.

    În cadrul evenimentului organizat la Universitatea pentru Științe Agronomice și Veterinare – USAMV București, șeful de la MADR a oferit și o serie de răspunsuri fermierilor aflați la eveniment. Florin Barbu a fost chestionat cu privire la o posibilă soluție la avalanșa de scumpiri pentru îngrășăminte.

    Citiți și: Un antreprenor român este în discuții să preia combinatul de îngrășăminte Azomureș

    Îngrășăminte pentru agricultură

    Gazul scump oprește producția de îngrășăminte din România

    Ministrul Agriculturii Florin Barbu a fost chestionat de fermieri cu privire la situația fabricilor care mai produc pesticide în România. Florin Barbu a răspuns că prețul gazului scump rămâne principala problemă care ține combinatele pe loc.

    ”Acum vă spun: singura problemă a deschiderii acestor fabrici de îngrășăminte este gazul. 70% din materia pentru realizarea de îngrășăminte în România o reprezintă gazul. Ceea ce știu eu că la nivelul Guvernului, pentru că nu Ministerul Agriculturii gestionează partea de gaz, este vorba de Ministerul Economiei, Transgaz și toate lucrurile acestea, sunt anumite discuții. Să știți că în România se pot deschide în momentul de față patru fabrici de îngrășăminte. Problema este gazul. În componența lor intră 70-80% din preț gazul”, a spus ministrul la conferința de presă organizată de Alianța pentru Agricultură și Cooperare (AAC).

    Citiți și: Ieftiniri pe piața îngrășămintelor? Prețul gazelor din UE ar putea scădea la jumătate!

    Florin Barbu a subliniat că în prezent sunt patru combinate care se pot deschide. ”Sunt anumite discuții pentru că eu întotdeauna am încurajat, ca și companiile de stat, cum este Transgaz pentru a veni cu un gaz ieftin în realizarea de îngrășământ din România ar fi integrarea lor în acele societăți, în acționariatul lor. Cam asta e cheia de succes care se poate face pentru a reporni minim patru combinate care sunt la cheie, se pot deschide”, a mai arătat ministrul.


    Te-ar mai putea interesa

    Bursa agricolă în luna iunie. Prețul per tona de grâu, orz și rapiță la începutul verii Dosar penal pentru oierul care a omorât ursul ce îi atacase turma de oi Cum va fi vremea în luna iunie: temperaturi peste normal și deficit de ploi în mai multe regiuni AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta” Subvenția pe pârloagă 2026. Fermierii au obligația să transmită APIA fotografii din teren până pe 5 iunie

    Ultimele știri

    Vot în Parlament: legarea câinilor în lanț, interzisă mai mult de două ore. Animalele pot fi confiscate Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori Dezastru la o fermă din Vaslui: 132 de oi ucise de câini vagabonzi. Paguba: 200.000 de lei Prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până la sfârșitul anului – vot în Parlament Peste 4.000 de cercetători din 50 de țări participă la Conferința Internațională „Agriculture for Life, Life for Agriculture”, organizată de USAMV București