• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Subvenții APIA – o nouă listă la plată cu peste 10.000 de fermieri

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Sume noi pentru subvenții, autorizate de Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA). Directorul General al APIA, Cornel Turcescu, a anunțat care sunt cele mai recente plăți făcute pentru fermieri.

    APIA a informat astăzi, joi – 29 februarie, printr-un comunicat că ieri, miercuri – 28 februarie, Agenția a autorizat la plată 10.228 beneficiari, cu o sumă totală de 337.315.380,59 lei.

    Citiți și: Oficial: APIA amână startul campaniei de cereri pentru subvenții cu cel puțin două săptămâni

    Plăți APIA pentru fermieri

    Șeful APIA a informat ce plăți s-au făcut pentru fermieri

    Directorul General al APIA, Cornel Turcescu, a informat că ieri Agenția a autorizat la plată 10.228 beneficiari, cu o sumă totală de 337.315.380,59 lei,astfel:

    – 67.410.601,98 lei de la Bugetul Național (BN);
    – 261.566.815,55 lei din Fondul European de Garantare Agricolă (FEGA);
    – 8.337.963,06 lei din Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurală (FEADR).

    APIA reamintitește că plăţile pentru intervențiile finanțate din FEGA și BN se fac în lei, la cursul de schimb valutar de 4,9735 lei/euro, iar plăţile pentru măsurile/intervențiile finanțate din FEADR la cursul de schimb valutar de 4,9495 lei/euro.

    Citiți și: Sumele pentru ANT – publicate în Monitorul Oficial! APIA poate începe plățile către fermieri

    Ce scheme mai așteaptă fermierii pentru deblocare 

    Fermierii așteaptă ca noi scheme să fie deblocate la plată printre care ANT 2 și 3, in și cânepă, ANT 5 hamei și în sectorul zootehnic cele mai așteptate scheme sunt ANTZ 7 vaci de lapte, subvenție pentru tona de lapte și ANTZ 8, vaci de carne. Termenul limită pentru plata finală este data de 30 iunie 2024 iar conform unei declarații făcute de secretarul de stat în MADR, Adrian Pintea, plățile vor fi finalizate mult mai devreme, în circa o lună mai exact la sfârșitul lunii martie.

    ”Eu preconizez că într-o lună se achită subvențiile, mai puțin sprijinul cuplat în sectorul vegetal. Cred că APIA va termina autorizările la plată pentru toți fermierii, fie că vorbim de cei care s-au aflat a control sau nu”, a spus Adrian Pintea pentru emisiunea Agrostrategia de pe TVR 1, ediția de luni, 26 februarie.


    Te-ar mai putea interesa

    Cum va fi vremea în luna iunie: temperaturi peste normal și deficit de ploi în mai multe regiuni Subvenția pe pârloagă 2026. Fermierii au obligația să transmită APIA fotografii din teren până pe 5 iunie Bursa agricolă în luna iunie. Prețul per tona de grâu, orz și rapiță la începutul verii Subvenția pe hectar pe care o vor primi fermierii români în anii următori Guvernul lansează programul ”Diaspora Investește Acasă” cu granturi de 200.000 euro pentru noile afaceri!

    Ultimele știri

    Vot în Parlament: legarea câinilor în lanț, interzisă mai mult de două ore. Animalele pot fi confiscate Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori Dezastru la o fermă din Vaslui: 132 de oi ucise de câini vagabonzi. Paguba: 200.000 de lei Prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până la sfârșitul anului – vot în Parlament Bucureștiul găzduiește, în perioada 4–6 iunie 2026, cea de-a XV-a ediție a Conferinței Internaționale „Agriculture for Life, Life for Agriculture