• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Rusia a reușit să vândă încă 300.000 de tone de grâu în Egipt

    Oana Timar – Agrointeligența

    O nouă achiziție importantă de grâu făcută de Egipt. Grâul rusesc a reușit să rezerve cinci poziții de către 60.000 de tone fiecare, la un preț mediu de 265 USD/t FOB sau 285,67 USD/t CFR, pentru livrare în perioada 15-30 martie.

    Autoritatea generală pentru aprovizionarea cu mărfuri a Egiptului a închis o nouă licitație pentru achiziția de grâu. Din cantitatea licitată, 300.000 de tone vor proveni din Rusia la un preț de 265 USD/t FOB, în timp ce altă poziție pentru 60.000 de tone va fi onorată cu grâu din Franța, la un preț mediu de 262,50 USD/t FOB. Termenul de livrare este în luna martie, potrivit surselor din piață citate de Agricensus.

    Astfel, conform sursei citate, Autoritatea Generală pentru Aprovizionarea Mărfurilor (GASC) a rezervat cinci poziții de 60.000 mt de grâu rusesc fiecare, plătind în medie 265 USD/t FOB sau 285,67 USD/t CFR, pentru livrarea în perioada 15-30 martie.

    Citiți și: Piața cerealelor, acaparată de Rusia. Egiptul a mai cumpărat 480.000 de tone de grâu rusesc

    Patru traderi diferiți vor furniza grâul rusesc către Egipt

    ME Solaris Commodities, Grain Flower, Aston Agro-Industrial SA și Olam sunt cei patru furnizori de grâu rusesc, cu patru încărcături expediate de la Kavkaz și una de la Novorossiysk. Costul de transport a ajuns la 21,15 USD/t pentru Novorossiysk, în timp ce pentru restul pozițiilor a avut un preț ușor mai mic, de 20,20 USD/t.

    Grâul din Franța a fost ofertat la licitație de către traderul Viterra care va livra 60.000 mt la 262,50 USD/t FOB sau 284,50 USD/t CFR, cu un cost de transport la 22 USD/t.

    În ultima sa licitație care s-a încheiat pe 9 ianuarie, GASC a rezervat 360.000 mt de grâu de origine rusă la 265 USD/t FOB pentru livrare în perioada 29 februarie-11 martie. Odată cu aceasta, Egiptul a contractat și 60.000 de tone de grâu ucrainean la 282,35 USD/t FOB Constanța pentru aceeași perioadă de expediere.


    Te-ar mai putea interesa

    Subvenția pe pârloagă 2026. Fermierii au obligația să transmită APIA fotografii din teren până pe 5 iunie Guvernul lansează programul ”Diaspora Investește Acasă” cu granturi de 200.000 euro pentru noile afaceri! Bayer dă înapoi la contractele pentru semințe după presiunea autorităților din SUA. Ce trebuie să înțeleagă fermierii români din această mutare AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta” Parlamentul a adoptat legea pentru plata unei subvenții de 15 euro/familia de albine

    Ultimele știri

    Vot în Parlament: legarea câinilor în lanț, interzisă mai mult de două ore. Animalele pot fi confiscate Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori Dezastru la o fermă din Vaslui: 132 de oi ucise de câini vagabonzi. Paguba: 200.000 de lei Prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până la sfârșitul anului – vot în Parlament Bucureștiul găzduiește, în perioada 4–6 iunie 2026, cea de-a XV-a ediție a Conferinței Internaționale „Agriculture for Life, Life for Agriculture