• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Lucrări de decolmatare a canalelor de drenaj, între două comune agricole, după 34 de ani

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    O problemă frecventă cu care se confruntă fermierii români, pe lângă seceta deja cunoscută în unele zone, este cea a băltirilor de pe terenurile agricole.

    Singura soluție pentru a evita băltirile este întreținerea canalelor de desecare sau drenaj, lucru care după Revoluția din 1989 nu s-a mai întâmplat, astfel că fermierii care stau în zone unde apa rămâne pe teren, au pierderi însemnate.

    Primele lucrări de decolmatare a canalelor de drenaj, după 34 de ani, între Răcari și Lungulețu

    Atât fermierii cât și autoritățile au ajuns la concluzia că lăsând în paragină canalele de desecare peste 30 de ani, nu reprezintă cu siguranță o rezolvare, așa că au pus mâna pe utilaje și au început curățarea. 

    În județul Dâmbovița se fac primele lucrări de după 1989 pentru decolmatarea canalelor de drenaj dintre localitățile Răcari și Lungulețu.

    În aceste zile se lucrează intens pentru decolmatarea canalelor de drenaj dintre localitățile dâmbovițene Răcari și Lungulețu, pe o distanță de 6 kilometri, potrivit gazetadambovitei.ro.

    Acestea sunt primele lucrări de asemenea anvergură care se desfășoară în județul Dâmbovița, după Revoluție.

    Lucrări de decolmatare a canalelor de desecare, după 34 de ani (foto: gazetadambovitei.ro)

    Lucrări de curățare a canalelor de desecare, coordonate de ANIF

    Potrivit directorului Executiv al Direcției Agricole Dâmbovița, Vlad Pătrașcu, exploatarea și întreținerea sistemelor de desecare-drenaj are ca obiectiv principal menținerea în stare de funcționare a tuturor pâraielor componente ale sistemelor, stații de pompare, rețele de drenuri, canale, pentru ca în orice moment să poată prelua și evacua apa în exces de pe suprafețele pe care le deservesc.

    Lucrările sunt coordonate de Agenția Națională de Îmbunătățiri Funciare (ANIF), care propune tronsoanele pentru care se licitează lucrările de decolmatare.

    De altfel, în țară mai sunt fermieri care au decis singuri să înceapă decolmatarea canalelor de desecare. Este cazul cunoscutului fermier din județul Timiș, Alexander Degianski, care, de câțiva ani, a început o operațiune, cu sprijinul ANIF, de decolmatare a canalelor de desecare, motivând că ”un factor decisiv în evitarea băltirilor îl constă curățarea și întreținerea canalelor”.

    Te-ar mai putea interesa

    Fermă amendată de Garda de Mediu după ce vecinii au reclamat mirosul de la adăpostul animalelor Doctorand la USV Timișoara și primar la 28 de ani: Andrei Obreja vrea să schimbe administrația rurală „Acum 20 de ani, un fermier putea cumpăra o casă din lâna de la 600 de oi”. Daniel Buda cere schimbarea regulilor pentru vânzarea lânii Fermierii din Cooperativa Agricolă Gheorghe Doja pun pepenii din câmp direct pe bandă. Eficiența în câmp, dublată! MADR susține că nu știa despre legea care introduce închisoarea pentru folosirea apei din puțuri sau râuri

    Ultimele știri

    Universitatea de Științele Vieții din Timișoara a primit distincția europeană „HR Excellence in Research” de la Comisia Europeană Vis împlinit cu sprijinul comunității: două văcuțe Mini Highland au schimbat viața unei familii de corporatiști Prețul rapiței a atins cel mai înalt nivel din ultimii 4 ani – peste 560 de euro pe tonă! După ultimele atacuri, navele refuză să mai intre în porturile Ucrainei. Presiune pe porturile românești Victorie a fermierilor: Insecticide interzise de UE, permise cu derogare. Legea a primit votul final la Paris!