• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Carmen Avram, europarlamentar: ”Domnule Nehammer, rușine!”

    agrointeligenta.ro

    Pe 8 decembrie, cu o singură voce, au fost anulate drepturile a 20 de milioane de români, călcându-se și pe legislația europeană, și pe voința celorlalte state membre. A fost un moment cu atât mai jignitor, cu cât s-a bazat pe o minciună străvezie, a declarat europarlamentarul Carmen Avram, în plenul Parlamentului European.

    Intervenția a avut loc în timpul dezbaterii introduse la cererea grupului S&D, pe tema veto-ului austriac privind intrarea României și a Bulgariei în zona Schengen.

    „Domnule Nehammer, pe cine ați avut în spate și care au fost motivele reale pentru care ne-ați interzis să vă fim egali?”, a întrebat eurodeputatul Carmen Avram.

    „Pentru românii care v-au fost prieteni, dar pe care i-ați discriminat și umilit, vă spun astăzi: rușine!”, şi-a încheiat intervenția europarlamentarul S&D.


    Te-ar mai putea interesa

    AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta” Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” Subvenția pe pârloagă 2026. Fermierii au obligația să transmită APIA fotografii din teren până pe 5 iunie Bursa agricolă în luna iunie. Prețul per tona de grâu, orz și rapiță la începutul verii Guvernul lansează programul ”Diaspora Investește Acasă” cu granturi de 200.000 euro pentru noile afaceri!

    Ultimele știri

    Vot în Parlament: legarea câinilor în lanț, interzisă mai mult de două ore. Animalele pot fi confiscate Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori Dezastru la o fermă din Vaslui: 132 de oi ucise de câini vagabonzi. Paguba: 200.000 de lei Prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până la sfârșitul anului – vot în Parlament Peste 4.000 de cercetători din 50 de țări participă la Conferința Internațională „Agriculture for Life, Life for Agriculture”, organizată de USAMV București