• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Deputat PSD despre Ordonanța PPP: Sancțiunea cu închisoarea nu se adresează celor care cultivă legume pentru uzul propriu

    agrointeligenta.ro

    Adrian Alda, deputat PSD și membru al Comisiei de agricultură din Camera Deputaților, vine cu o serie de lămuriri cu privire la sanțiunea cu închisoare pentru utilizarea produselor de uz profesional.

    Deputatul arădean arată că sacțiunile nu îi vizează pe cei care își produc legume pentru consumul propriu.

    Iată, integral, mesajul lui Adrian Alda:

    ”Despre sancționarea cu închisoarea a celor care utilizează pesticide în exces!!!

    Sancțiunea cu închisoarea nu se adresează fermierilor care utilizează pesticide la produsele destinate consumului propriu. Cei care se folosesc astfel de pesticide în propria gospodărie nu sunt vizați de sancțiuni, nu vine nimeni în gospodărie să-i controleze.

    Infracțiunea este aplicabilă doar celor care comercializează produse agricole pentru care s-au folosit pesticide toxice și care pun în pericol sănătatea publică.

    Se verifică doar produsele comercializate.

    Nimeni nu-și dorește să cumpere legume și fructe otrăvite.

    Actul normativ propus de MADR nu adaugă alte pesticide în lista celor interzise ci doar le clasificaă și le etichetează conform legislației europene”.

    La final, Adrian Alda face trimitere către comunicatul de presă al MADR, pe care îl puteți citi aici: MADR – PRECIZĂRI referitoare la proiectul care reglementează activitățile desfășurate cu produse de protecție a plantelor

    Te-ar mai putea interesa

    Fermierii din Cooperativa Agricolă Gheorghe Doja pun pepenii din câmp direct pe bandă. Eficiența în câmp, dublată! „Acum 20 de ani, un fermier putea cumpăra o casă din lâna de la 600 de oi”. Daniel Buda cere schimbarea regulilor pentru vânzarea lânii Intrarea în legalitate a tractoarelor și combinelor, fără drumuri la RAR. Soluția oferită fermierilor Doctorand la USV Timișoara și primar la 28 de ani: Andrei Obreja vrea să schimbe administrația rurală Fermă amendată de Garda de Mediu după ce vecinii au reclamat mirosul de la adăpostul animalelor

    Ultimele știri

    Universitatea de Științele Vieții din Timișoara a primit distincția europeană „HR Excellence in Research” de la Comisia Europeană Vis împlinit cu sprijinul comunității: două văcuțe Mini Highland au schimbat viața unei familii de corporatiști Prețul rapiței a atins cel mai înalt nivel din ultimii 4 ani – peste 560 de euro pe tonă! După ultimele atacuri, navele refuză să mai intre în porturile Ucrainei. Presiune pe porturile românești Victorie a fermierilor: Insecticide interzise de UE, permise cu derogare. Legea a primit votul final la Paris!