• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Gardul Ministerului Agriculturii a fost vandalizat: ”Chesnoiule, oprește exportul de cereale!”

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Gardul Ministerului Agriculturii a fost vandalizat, iar mesajul scris cu spray este un apel la ministrul Adrian Chesnoiu să oprească exportul de cereale și să grăbească investițiile în sistemele de irigații.

    Sediul Ministerului Agriculturii se află într-o clădire monument istori – Palatul Agriculturii, situată la doi pași de Piața Universității. În noaptea 14-15 aprilie, pe gardul instituției a fost scris un mesaj adresar șefului MADR: ”Ministerul Agriculturii spune că organizează târg de Florii. Eu îl înștiințez public pe Chesnoiu de la Caracal: Chesnoiule, oprește exportul de cereale! Demarează reabilitarea irigațiilor! Și îi spun: nu fii trădător!”.

    Actul de vandalism a fost săvârșit de către Marian Căpățână, care în ultima perioadă a vandalizat și gardul Palatului Cotroceni, dar și gardul fostului președinte, Traian Băsescu.

    În urma gestului lui Căpățână, ministrul agriculturii, Adrian Chesnoiu, a anunțat că a depus plângere penală pentru distrugere și așteaptă ca autoritățile competente să ia măsuri.

    ”Domnul Căpățână să se mai ducă vreo 20 de ani la școală și după aceea să vină să…Noi am formulat plângere penală pentru distrugere, a venit Poliția, fac cercetările de rigoare și trebuie să dispună sancțiunile care se impun prin lege. Eu fac politici agricole, nu fac cercetări, organele abilitate trebuie să facă cercetările de rigoare și să ia măsurile legale”, a declarat ministrul agriculturii pentru România TV.

    Gardul MADR a fost vandalizat

    Te-ar mai putea interesa

    ANM anunță două zile cu furtuni și vijelii. Cod galben pentru mai multe județe din țară Vis împlinit cu sprijinul comunității: două văcuțe Mini Highland au schimbat viața unei familii de corporatiști Piața cerealelor, la zi. Tunisia plătește cu 25 dolari mai mult ca în iunie iar grâul românesc va fi tot mai căutat O cunoscută afacere de familie s-a închis după 16 ani: „Nu lipsa clienților ne-a pus la pământ, ci administrația” Războiul fructelor: Rusia blochează importurile din Turcia după ce Ankara a oferit garanții de securitate Ucrainei

    Ultimele știri

    Subvenții pentru îngrășăminte, aprobate deja în patru state din UE. Fermierii polonezii – 115 euro/ha Polonia a anunțat că va începe plata avansului din subvențiile agricole din 10 septembrie Schimbare fulger la Agricultură în R. Moldova: după demisia ministrului, fermierii vin cu propria propunere! Fermierii, azi la MADR! Au cerut plata urgentă a subvențiilor restante și ajutorul de 68 euro/vacă! Contract-cadru între fermieri și procesatori! Producătorii vor ca modificările de preț să fie anunțate din timp