• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Anunțul premierului Nicolae Ciucă: Sprijin de 350 de milioane de lei pentru fermierii români!

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Program dedicat fermierilor români, anunțat de către premierul Nicolae Ciucă. Acesta a vorbit despre sprijinul pe care producătorii din sectorul agroalimentar îl vor primi prin programul Rural Invest. Acest program va avea un buget de 350.000.000 de lei, fonduri care sunt destinate pentru a susține agricultura și industria alimentară românească.

    Anunțul a fost făcut astăzi, miercuri – 30 martie, de prim-ministrul Nicolae Ciucă, înaintea ședinței de Guvern.

    Șeful Executivului a afirmat că în ceea ce privește domeniul economic, va fi asigurat accesul la finanțare al întreprinderilor din agricultură pentru a încuraja afacerile din zona rurală.

    ”Prin această decizie, practic, dorim să încurajăm afacerile în zona rurală. Prin memorandumul pe care îl vom aproba astăzi, programul Rural Invest va beneficia de un buget de 350 de milioane, iar el este destinat pentru a susţine agricultura şi industria alimentară românească astfel încât să poată să devină mai competitive şi, de asemenea, să putem să valorificăm potenţialul agricol, ţinând cont de tot ceea ce înseamnă evaluarea şi posibilele evoluţii în asigurarea produselor agricole”, a declarat prim-ministrul Nicolae Ciucă citat de adevarul.ro.

    Rural Invest este o componentă a IMM Invest dedicată producătorilor agricoli și celor din industria agroalimentară, aprobat în ședința de Guvern din 16 martie și a apărut în Monitorul Oficial vineri, pe 18 martie.

    Programul este administrat de Fondul de Garantare a Creditului Rural (FGCR) și asigură producătorilor agricoli acces la credite garantate de stat pentru achiziția de terenuri, pentru dotarea fermelor, capital de lucru și inclusiv pentru adeverințe de depozitare a cerealelor.

    Te-ar mai putea interesa

    Fermierul Constantin Foca din Botoșani – firme în concordat și datorii de milioane de euro. Schema ”Tribunalul” Intrarea în legalitate a tractoarelor și combinelor, fără drumuri la RAR. Soluția oferită fermierilor Fermierii din Cooperativa Agricolă Gheorghe Doja pun pepenii din câmp direct pe bandă. Eficiența în câmp, dublată! Doctorand la USV Timișoara și primar la 28 de ani: Andrei Obreja vrea să schimbe administrația rurală „Acum 20 de ani, un fermier putea cumpăra o casă din lâna de la 600 de oi”. Daniel Buda cere schimbarea regulilor pentru vânzarea lânii

    Ultimele știri

    Universitatea de Științele Vieții din Timișoara a primit distincția europeană „HR Excellence in Research” de la Comisia Europeană Vis împlinit cu sprijinul comunității: două văcuțe Mini Highland au schimbat viața unei familii de corporatiști Prețul rapiței a atins cel mai înalt nivel din ultimii 4 ani – peste 560 de euro pe tonă! După ultimele atacuri, navele refuză să mai intre în porturile Ucrainei. Presiune pe porturile românești Victorie a fermierilor: Insecticide interzise de UE, permise cu derogare. Legea a primit votul final la Paris!