• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Raport: Finanțările din PAC, condiționate de investiții în irigații cu utilizare responsabilă a apei!

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Un raport al Curții de Conturi Europene pe tema utilizării sustenabile a apei în agricultură arată că fondurile furnizate prin noua Politică Agricolă Comună (PAC) sunt susceptibile să promoveze o utilizare mai degrabă intensivă decât una mai eficientă a apei.

    Este concluzia expusă de către eurodeputatul român, Dan Motreanu, după participarea la reuniunea comună a Comisiei pentru mediu, sănătate publică și siguranță alimentară și a Comisiei pentru agricultură și dezvoltare rurală.

    Oficialul român a specificat faptul că raportul conține recomandări ce trebuie implementate din 2023, odată ce intră în vigoare noua PAC.

    ”Am participat la dezbaterea raportului Curții de Conturi Europene pe tema utilizării sustenabile a apei în agricultură, în reuniunea comună a Comisiei pentru mediu, sănătate publică și siguranță alimentară și a Comisiei pentru agricultură și dezvoltare rurală. Potrivit documentului, fondurile furnizate prin Politica Agricolă Comună (PAC) sunt susceptibile să promoveze o utilizare mai degrabă intensivă decât una mai eficientă a apei.

    Raportul conține o serie de recomandări adresate Comisiei Europene, ce ar trebui implementate odată cu intrarea in vigoare a noii PAC din 2023, printre care:

    Oficialul român a mai arătat că, din cauza schimbărilor climaterice, sunt state expuse riscului de deșertificare, așa cum este și România. În acest sens, a adresat o solicitare pentru combaterea deșertificării, care a fost votată în plenul Parlamentului European. Totodată, Dan Motreanu a reamintit că prin PNRR România primește 1,4 miliarde de euro pentru managementul apei și alte reforme.

    ”Un milion de persoane nu au acces la apă în UE, opt milioane nu au acces la servicii de salubrizare, iar 13 state membre, inclusiv România, sunt expuse riscului de deșertificare. Ca europarlamentar, am votat reformarea Directivei UE privind îmbunătățirea calității apei destinate consumului uman. De asemenea, solicitarea pe care am adresat-o Comisiei Europene pentru combaterea deșertificării a fost votată în plenul Parlamentului European. Prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), România primește 1,4 miliarde de euro pentru managementul apei și are numeroase reforme de implementat. PNRR prevede construcția a 1600 de kilometri de rețele de apă, 2900 de kilometri de rețele de canalizare și conectarea a 88.400 de gospodării la rețele de apă și canalizare”, și-a încheiat mesajul eurodeputatul român, Dan Motreanu

    Te-ar mai putea interesa

    MADR susține că nu știa despre legea care introduce închisoarea pentru folosirea apei din puțuri sau râuri Fermă amendată de Garda de Mediu după ce vecinii au reclamat mirosul de la adăpostul animalelor Doctorand la USV Timișoara și primar la 28 de ani: Andrei Obreja vrea să schimbe administrația rurală Lege nouă: Închisoare pentru fermierii care folosesc ilegal apă sau stropesc culturile cu pesticide interzise! Fermierul Constantin Foca din Botoșani – firme în concordat și datorii de milioane de euro. Schema ”Tribunalul”

    Ultimele știri

    Universitatea de Științele Vieții din Timișoara a primit distincția europeană „HR Excellence in Research” de la Comisia Europeană Vis împlinit cu sprijinul comunității: două văcuțe Mini Highland au schimbat viața unei familii de corporatiști Prețul rapiței a atins cel mai înalt nivel din ultimii 4 ani – peste 560 de euro pe tonă! După ultimele atacuri, navele refuză să mai intre în porturile Ucrainei. Presiune pe porturile românești Victorie a fermierilor: Insecticide interzise de UE, permise cu derogare. Legea a primit votul final la Paris!