• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Bulgaria a cerut eliminarea plafonului de 20.000 de euro/fermă pentru ajutoarele de minimis!

    agrointeligenta.ro

    Ne propunem să ridicăm plafoanele de minimis individuale și naționale și să continuăm sprijinul extraordinar, a declarat ministrul Agriculturii, Ivan Ivanov, în cadrul reuniunii Consiliului Agricultură și Pescuit de la Bruxelles.

    Bulgaria sprijină propunerea CE pentru un regulament delegat menit a oferi sprijin extraordinar producătorilor în perioade de criză.

    „Cu toate acestea, credem că criteriile inițiale de eligibilitate stabilite ar face dificilă implementarea eficientă a regulamentului în Bulgaria. Acest lucru limitează numărul fermierilor care pot beneficia de sprijin”, a spus ministrul Agriculturii de la Sofia, citat de agri.bg.

    El a adăugat că Bulgaria susține măsurile propuse de CE, precum creșterea plăților în avans și derogările legate de implementarea plăților directe verzi anunțate în 2022.

    Plafon eliminat sau considerabil mai mare

    Bulgaria salută, de asemenea, includerea sectoarelor agriculturii, pescuitului și acvaculturii în cadrul temporar pentru ajutorul de stat cu măsuri de lichiditate similare cu cele din cadrul temporar Covid. Cu toate acestea, plafonul maxim de 20.000 de euro per întreprindere propus în proiect este semnificativ mai mic decât cel stabilit în cadrul temporar Covid.

    „Acest plafon este prea scăzut și nu va permite statelor membre să sprijine suficient sectoarele în cauză. Propunem ca în cadrul acestei măsuri să nu existe plafon deloc, sau dacă există, acesta să fie ridicat semnificativ”, a adăugat el.

    Ministrul Ivan Ivanov a vorbit, de asemenea, în sprijinul unei noi măsuri de urgență sau a continuării implementării unui sprijin extraordinar pentru producătorii agricoli și întreprinderile mici și mijlocii cu fonduri din PDR.


    Te-ar mai putea interesa

    AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta” Guvernul lansează programul ”Diaspora Investește Acasă” cu granturi de 200.000 euro pentru noile afaceri! Subvenția pe hectar pe care o vor primi fermierii români în anii următori Cum va fi vremea în luna iunie: temperaturi peste normal și deficit de ploi în mai multe regiuni Bursa agricolă în luna iunie. Prețul per tona de grâu, orz și rapiță la începutul verii

    Ultimele știri

    Eugen Tomac – desemnat premier. Noul ministru al Agriculturii, politician sau tehnocrat? Noi creații românești de triticale, prezentate în câmp la SCDA Teleorman Ultima zi pentru depunerea cererilor la APIA. Anunț ferm: Termenul nu va fi prelungit! Soluții pentru pajiștile viitorului: cercetătorii SCDP Vaslui prezintă noi rezultate privind sechestrarea carbonului și adaptarea la schimbările climatice Ucraina se impune tot mai mult în contractele de grâu pentru Egipt. Importurile, dublate