• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Vapor încărcat cu îngrășăminte chimice – eșuat la Marea Neagră!

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Un cargo încărcat cu îngrășăminte chimice a eșuat la Marea Neagră și există riscul unei catastrofe ecologice. Vaporul are la bord peste 3.000 de tone de uree și a rămas înțepenit pe coasta bulgară, la doar 60 de kilometri distanţă de localitatea românească Vama Veche.

    Îngrăşământul chimic toxic riscă să ajungă în apă, pentru că autorităţile din statul vecin nu au intervenit la timp, iar specialiştii avertizează că sunt în pericol toate speciile marine, potrivit ziare.com.

    Nava Vera Şu, aflată sub pavilion Panama a eșuat pe coastele stâncoase din zona Kaliakra, foarte aproape de România. La bord se găsesc peste 3.000 de tone de uree, un îngrăşământ chimic extrem de toxic atunci când intră în contact cu apă.

    Specialiștii spun că în pericol sunt în primul rând familiile de delfini care obişnuiau să ajungă în zonă pentru a captura chefali şi stavrid.

    Cargoul a plecat la data de 18 septembrie din portul Yuzhny, din Ucraina şi a eşuat acum 10 zile la Kaliakra, în timp ce se îndrepta spre Portul Varna din Bulgaria.


    Te-ar mai putea interesa

    Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” Parlamentul a adoptat legea pentru plata unei subvenții de 15 euro/familia de albine Dosar penal pentru oierul care a omorât ursul ce îi atacase turma de oi AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta” Subvenția pe hectar pe care o vor primi fermierii români în anii următori

    Ultimele știri

    Vot în Parlament: legarea câinilor în lanț, interzisă mai mult de două ore. Animalele pot fi confiscate Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori Dezastru la o fermă din Vaslui: 132 de oi ucise de câini vagabonzi. Paguba: 200.000 de lei Prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până la sfârșitul anului – vot în Parlament Bucureștiul găzduiește, în perioada 4–6 iunie 2026, cea de-a XV-a ediție a Conferinței Internaționale „Agriculture for Life, Life for Agriculture