• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Despăgubirile ”restante” de secetă, pe lista finanțărilor la rectificarea bugetară!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Fermierii ar putea primi despăgubiri pentru seceta instalată în primăvara lui 2020 în culturile agricole. Adrian Oros, ministrul agriculturii afirmă că la rectificarea bugetară ”speră” că banii vor fi alocați și vor ajunge la fermieri.

    ”Anul trecut am dat 830 de milioane lei pentru secetă, despăgubind culturile instalate în toamna lui 2019. Pentru culturile instalate în primăvara lui 2020 nu am avut bani la dispoziție în buget. Speranța mea ca și a fermierilor este ca la rectificarea de buget să obținem sume prin care să facem aceste despăgubiri”, a transmis Oros săptămâna trecută, pe 13 iulie, în cadrul unei conferințe de presă.

    Acesta a spus că în prezent MADR fundamentează propunerile pentru sumele ce vor fi cerute la rectificare.

    ”Acum o fundamentăm pentru că este vorba și despre suma pe care o cerem pentru despăgubiri, completarea ANT-urilor și registrele pentru ameliorare. De asemenea avem trimestrul II motorină. Acum fundamentăm suma pe care o cerem, fiecare cifră va fi foarte bine fundamentată de către departamentele de politici agricole”, a mai spus Oros.

    Din datele MADR ar fi vorba despre 1,2 milioane hectare afectate, unde va fi nevoie de peste un miliard de lei. Tema despăgubirilor pentru secetă a fost intens discutată de fermieri și a făcut chiar obiectul unor pichetări ale MADR, din partea producătorilor agricoli din Asociația Forța Fermierilor (AFF).

    Te-ar mai putea interesa

    O cunoscută afacere de familie s-a închis după 16 ani: „Nu lipsa clienților ne-a pus la pământ, ci administrația” ANM anunță două zile cu furtuni și vijelii. Cod galben pentru mai multe județe din țară Războiul fructelor: Rusia blochează importurile din Turcia după ce Ankara a oferit garanții de securitate Ucrainei Producție dublă la ceapă cu tehnologie sud-coreeană. Recolte de peste 90 de tone la hectar Vis împlinit cu sprijinul comunității: două văcuțe Mini Highland au schimbat viața unei familii de corporatiști

    Ultimele știri

    Un deputat aruncă bomba: Românii nu vor mai putea folosi lemne de foc, doar ”biomasă certificată”! Hibridul de rapiță Metal, de la Soufflet, e construit pentru a satisface cele mai mari ambiții CAPRIROM se alătură protestului național al oierilor. Crescătorii de capre cer sprijin pentru producția de lapte Producțiile obținute în această vară de fermierul Dimitrie Muscă la grâu, orz și rapiță! Bursa cerealelor, la zi. De ce prețul MATIF nu este și prețul încasat de fermier