• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Cultură de grâu, arsă în întregime! Flăcările ar fi pornit de la o scânteie la utilajele agricole care recoltau!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Incendiu uriaș, pornit de la scânteia utilajelor agricole care recoltau grâul. Pe fondul căldurii excesive dar și a solului și paielor extrem de uscate, pericolul izbucnirii unui incendiu este aproape iminent dacă fermierii nu exclud toate cauzele posibile ale unor astfel de incidente.

    Ieri, în Satu Mare, trei hectare de grâu și 8 hectare de paie au fost făcute scrum în urma unui incendiu izbucnit pe un câmp agricol între localitățile Tiream și Căuaș.

    Două autospeciale de stingere cu apă și spumă din cadrul Detașamentului de Pompieri Carei s-au deplasat la fața locului alături de SVSU Tiream. Potrivit pompierilor sătmăreni, citați de www.presasm.ro cauza probabilă de producere a incendiului este scânteia mecanică de la utilajele agricole care recoltau.

    Te-ar mai putea interesa

    Fermierul Constantin Foca din Botoșani – firme în concordat și datorii de milioane de euro. Schema ”Tribunalul” Cosmin-Alin Popescu, USV Timișoara: „Am construit un campus la standarde internaționale”. Investiții de zeci de milioane de lei în cercetare, digitalizare și viața studenților „Acum 20 de ani, un fermier putea cumpăra o casă din lâna de la 600 de oi”. Daniel Buda cere schimbarea regulilor pentru vânzarea lânii MADR susține că nu știa despre legea care introduce închisoarea pentru folosirea apei din puțuri sau râuri Gropi săpate în pământ, folosite drept depozit pentru tone de varză murată. DSVSA a intervenit

    Ultimele știri

    Universitatea de Științele Vieții din Timișoara a primit distincția europeană „HR Excellence in Research” de la Comisia Europeană Vis împlinit cu sprijinul comunității: două văcuțe Mini Highland au schimbat viața unei familii de corporatiști Prețul rapiței a atins cel mai înalt nivel din ultimii 4 ani – peste 560 de euro pe tonă! După ultimele atacuri, navele refuză să mai intre în porturile Ucrainei. Presiune pe porturile românești Victorie a fermierilor: Insecticide interzise de UE, permise cu derogare. Legea a primit votul final la Paris!