• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Adrian Oros: Primele 6 județe unde tinerii fermieri primesc teren agricol de până la 50 ha!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Primele terenuri de la stat care vor fi date în arendă sau în concesiune tinerilor fermieri! Agenția Domeniilor Statului (ADS) a inițiat în 26 octombrie prima sesiune de concesionare a terenurilor cu destinație agricolă aflate în administrarea Agenției Domeniilor Statului, în suprafață de până la 50 ha, către tinerii cu vârsta de maxim 40 de ani, anunță ministrul agriculturii Adrian Oros pe pagina personală de Facebook.

    Oros a mai arătat că în cadrul acestei sesiuni s-au ofertat terenuri din următoarele județe: Călărași, Dolj, Dâmbovița, Galați, Satu Mare și Hunedoara.

    ”Persoanele interesate și care îndeplinesc condițiile prevăzute de lege pot depune solicitări la sediul Agenției Domeniilor Statului sau pe adresa de e-mail a instituției, până la sfârșitul acestei saptămâni (data limită este 6 noiembrie). Suprafețele de teren disponibile pentru contractare, precum și modul de desfășurare a procedurii se regăsesc pe site-ul Agenției Domeniilor Statului, www.domeniilestatului.ro”, a mai transmis ministrul.

    Acesta a subliniat că în perioada următoare, Agenția Domeniilor Statului va mai organiza și alte sesiuni de contractare, prin care se vor oferta suprafețe de teren situate în toate județele țării.

    ”Normele metodologice de aplicare a acestui program au fost aprobate prin Hotărârea nr. 811/2020, adoptată în ședința de Guvern din data de 24.09.2020”, a spus Oros.

    Iată lista suprafețelor afișate pe site-ul ADS:


    Te-ar mai putea interesa

    România – țara cu un tractor la fiecare 58 de hectare de teren arabil Subvenția pe pârloagă 2026. Fermierii au obligația să transmită APIA fotografii din teren până pe 5 iunie Un primar a plantat de la zero 146 de hectare de pădure cu fonduri din PNRR AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta” Agrinvest Credit IFN SA schimbă regulile în agricultură: credite până la 10 ani și reducere a dobânzii de până la 10%/an pentru cei disciplinați

    Ultimele știri

    Moment istoric: USAMV București și Ministerul Mediului au semnat Pactul Național pentru Mediu de Ziua Mondială a Mediului Ministerul Agriculturii trimite corpul de control peste comercianții care susțin că vând legume românești S-a deschis „De aici, de aproape. Din Muntenia” – târg cu produse locale românești la Carrefour Băneasa Litrul de lapte – 70 de bani în ferme și 2,4 lei în rapoartele oficiale. Daniel Buda cere explicații Furtunile pun stăpânire pe țară: Cod Galben de ploi și vijelii în mai multe regiuni