• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Centru APIA, mesaj către fermieri: Sunați la primării să ne transmită adeverințele, altfel pierdeți subvențiile!

    agrointeligenta.ro

    Apel al unui centru local al Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură. Un fermier a făcut public un mesaj primit de la funcționarii care le solicită agricultorilor să ia legătura cu primăriile care nu trimis adeverințele cu terenurile lucrate în acest an de către producătorii agricoli.

    ”Sunați la primării să ne transmită adeverințele cu terenurile pe anul 2020, altfel riscați să nu vă puteți depune cererea în termen” este sms-ul primit de fermierul Alin Feneșan de la un număr care se semnează ca fiind APIA – Centrul Local Cluj-Napoca.

    Vă reamintim că ministrul Agriculturii, Adrian Oros a anunțat pe 21 mai că adeverințele de la Primării se obțin în acest an direct de către funcționarii APIA, astfel că fermierii nu trebuie să își facă griji privind aceste documente obligatorii pentru subvențiile agricole anuale.

    ”Am simplificat foarte mult procedurile de depunere a acestor cereri. Ele se fac online, iar adeverințele de la primării se obțin direct de către centrele noastre APIA”, a spus ministrul Oros despre noua sarcină pe care a primit-o Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură.

    Adrian Oros a mai anunțat și că până pe 15 iunie, angajații APIA lucrează inclusiv în weekend-uri pentru a veni în sprijinul fermierilor care își doresc să depună cererea unică de plată pentru subvenții. ”Până la data de 29.05.2020 a fost depus un număr de 736.586 cereri, pentru o suprafață de 7.043.344 ha”, a precizat ministrul Agriculturii.

    Te-ar mai putea interesa

    Producție dublă la ceapă cu tehnologie sud-coreeană. Recolte de peste 90 de tone la hectar Fermierii din Cooperativa Agricolă Gheorghe Doja pun pepenii din câmp direct pe bandă. Eficiența în câmp, dublată! Războiul fructelor: Rusia blochează importurile din Turcia după ce Ankara a oferit garanții de securitate Ucrainei Fermier: Ofer apicultorilor 80 de lei/familia de albine pentru polenizarea culturii de floarea-soarelui Piața cerealelor – retrospectiva săptămânii 8-17 iulie: prețuri, tendințe, producții estimate

    Ultimele știri

    Strategia pentru conservarea biodiversității, aprobată: 25% din banii de subvenții, pe scheme ecologice Încep controale la fântâni! Decizie pentru depistarea consumului abuziv de apă Cartofi dați vacilor după prăbușirea prețurilor. Fermier: „E sfâșietor să vezi că toată munca nu valorează nimic” Traderii de cereale nu mai trimit nave în porturile din Ucraina. Ministru: Nu vă grăbiți să vindeți cerealele! ANM anunță două zile cu furtuni și vijelii. Cod galben pentru mai multe județe din țară