• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Avans la plățile pe suprafață: Începând de azi, fermierii români primesc 61 de euro pe hectar

    agrointeligenta.ro

    Fermierii români vor primi, începând de miercuri, avansul de 50% din plățile pe suprafață, respectiv 61 de euro pe hectar, a declarat Daniel Constantin, ministrul Agriculturii și Dezvoltării Rurale.

    ,,Încercăm să plătim fermierilor, în cel mult 2-3 săptămâni, circa 600 de milioane de euro, ceea ce reprezintă avansul de 50% din plățile pe suprafață, respectiv 61 de euro pe hectar, astfel încât acești bani să se întoarcă cat mai rapid de la Bruxelles. Diferența până la 160 de euro pe hectar o vom plăti după 1 decembrie și sper că până în martie vom reuși să finalizăm integral plățile pe suprafață”, a spus Constantin.

    Pentru schema de plată unică pe suprafață (SAPS) aferentă anului 2013, suma alocată României din Fondul European pentru Garantare în Agricultură (FEGA) este 1,403 miliarde de euro, iar cuantumul maxim al plăților este de 139,17 euro /hectar. La această sumă, Guvernul a mai aprobat încă o plată suplimentară de 21 de euro pe hectar din bugetul național, ceea ce ridică subvenția pe suprafață la 160 de euro pe hectar.

    De asemenea, ministrul a precizat că este pentru prima dată când Agenția de Plăți și Intervenție în Agricultură (APIA) plătește avansul pentru Axa 2, respectiv pentru măsurile de agromediu, până în prezent fiind efectuate plăți de 275 de milioane de euro.

    Sursa: Agerpres

    Foto: ziar.jurnal.md


    Te-ar mai putea interesa

    Guvernul lansează programul ”Diaspora Investește Acasă” cu granturi de 200.000 euro pentru noile afaceri! Subvenția pe hectar pe care o vor primi fermierii români în anii următori Parlamentul a adoptat legea pentru plata unei subvenții de 15 euro/familia de albine Subvenția pe pârloagă 2026. Fermierii au obligația să transmită APIA fotografii din teren până pe 5 iunie Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren”

    Ultimele știri

    ANSVSA a actualizat procedura prin care crescătorii trebuie să declare animalele bolnave sau moarte Șef APIA: Supraglomerarea centrelor APIA – risc ca unii fermieri să piardă subvențiile! Instabilitatea guvernamentală, un pericol pentru agricultură. Avertisment: Nu merge cu „premier surogat”! România – țara cu un tractor la fiecare 58 de hectare de teren arabil Situație critică într-un județ unde 75.000 de hectare riscă să rămână fără subvenții APIA