• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ajutor de minimis aprobat pentru aproape 5.000 de mici fermieri din Transilvania!

    agrointeligenta.ro

    Fundația Pro Economica, în calitate de manager al programului de dezvoltare economică în Transilvania sprijinit de Guvernul Ungariei, a reușit să finalizeze sarcinile întreprinse în cadrul programului de finanțare de minimis în agricultură din județele Covasna, Harghita și Mureș la termenul stabilit.

    Programul de ajutor de minimis a fost anunțat de către Magyar Levente, secretar de stat al Ministerului Ungar al Afacerilor Externe şi Comerţului Exterior, în luna mai 2019, în cadrul expoziției agrar AgroMania (vezi articolul: FERMIERII DIN ROMÂNIA – SPRIJIN DE 15.000 DE EURO/FERMĂ DIN PARTEA GUVERNULUI DIN UNGARIA!). În cadrul acestui program au fost înaintate peste 5.000 de proiecte din județele Covasna, Harghita și Mureș, urmând ca după evaluarea experților să fie semnate un număr de 4.758 contracte de finanțare. Prin intermediul acestui program va ajunge la agricultori și întreprinderi cu activitate agricolă o finanțare totală de 18.718.261.082 de forinți (57.351.128 de euro), sumă care este utilizată pentru cumpărare de echipamente și utilaje agricole, plantații, animale de prăsilă.

    „Planul de lucru într-un ritm alert a fost aprobat anul trecut cu intenția ca agricultorii să beneficieze de echipamentele și utilajele agricole, plantațiile și animalele de prăsilă achiziționate deja din primăvară, deoarece suntem conștienți de necesitatea acestora în lucrările agricole. Deși colegii mei au lucrat peste puteri cu verificarea și acceptarea cererilor de plată, din păcate nu aveam cum să prevedem actuala pandemie și efectele negative ale acesteia asupra economiei. Așa cum am planificat, Fundația a verificat și acceptat cererile de plată în etape săptămânale, în ordinea cronologică a depunerilor, urmând ca și viramentele către furnizori să fie efectuate în fiecare săptămână. Banii pentru cererile care nu au fost încă onorate, urmează să fie virați în curând, dar din păcate fluctuația actuală a cursului valutar ar însemna o sumă mare de plată în plus din partea beneficiarilor.

    După cum este cunoscut, Fundația alocă suma finanțării în forinți, care sunt schimbați în lei în ziua plății. Situația actuală a pieții mondiale nu este favorabilă pentru cursul forint, astfel finanțarea acordată astăzi în lei valorează mai puțin, aceasta însemnând, că partea proprie plătibilă de beneficiari este mai mare. Încercăm să evităm o astfel de povară în plus pentru agricultori, din acest motiv le cerem răbdare, de asemenea și furnizorilor, asigurându-i că în zilele următoare se vor face ultimele plăți.

    Sper sincer, că în curând cu toții vom putea să continuăm proiectele începute sănătoși și cu credința înnoită, și în curând vom veni cu rapoarte privind verificările la fața locului din cadrul acestui program. În același timp vom publica statisticile noastre finale pentru viitorul agriculturii din cele trei județe”, a declarat Kozma Mónika, președintele Fundației Pro Economica.

    Sprijinul de tip ajutor de minimis pentru micii fermieri este în valoare de până la 15.000 de euro/beneficiar.

    Te-ar mai putea interesa

    Fermier: Ofer apicultorilor 80 de lei/familia de albine pentru polenizarea culturii de floarea-soarelui Legumicultorul Ion Păunel avertizează: Urmează prăbușirea prețului la tomate. Castraveții și-au mai revenit după blocajul din piață Vis împlinit cu sprijinul comunității: două văcuțe Mini Highland au schimbat viața unei familii de corporatiști Avans APIA 2026. Prima tranșă din subvenții – mai devreme, plată mai mare pe hectar! Piața cerealelor – între cotații și realitate. Fermier: Cei care cumpără îmi închid telefonul când le spun cât e prețul la bursă

    Ultimele știri

    Satul fără vaci. Mărturia unui antreprenor: „Au trebuit doar 20-30 de ani ca nimeni să nu mai crească animale” Protestul oierilor a fost aprobat! 5.000 de ciobani vin joi la București în fața ANSVSA și a Guvernului Republica Moldova a declarat stare de alertă energetică: dependența de motorina din România a creat blocaje Tánczos Barna: 4.000 de fermieri nu și-au primit integral subvențiile APIA. „Este o întârziere de nepermis” Vești bune pentru fermieri despre plata subvenției APIA la motorină