• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Caravana “Alege oaia!” ajunge la Bistrița

    agrointeligenta.ro

    Petre Daea, Ministrul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, va fi prezent sâmbătă, 12 mai 2018, la Bistrița-Năsăud pentru a fi alături de Caravana Campaniei naționale de informare și promovare, “Alege oaia!”.

    Evenimentul organizat de Direcția pentru Agricultură Județeană Bistrița-Năsăud, în parteneriat cu Direcția Sanitar Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor, Primăria Bistrița și Asociația Crescătorilor de Ovine Bistrița – Năsăud va avea loc timp de două zile în Piața Centrală.

    Bistrițenii sunt așteptați în număr cât mai mare la eveniment unde vor putea să deguste, în corturile special amenajate, tocăniță, oaie preparată la proțap, brânzeturi și pastramă de oaie. Toți cei interesați vor putea să își procure produse din carne de oaie și produse lactate de la standurile special amenajate.

    În cadrul târgului, vizitatorii vor mai găsi de asemenea produse apicole, de panificație, legume, brânzeturi, obiecte de artizanat, precum și țarcuri cu oi și miei. Asociația Profamilia va prezenta publicului două produse tradiționale: Pită cu crumpiri și Povilă de Bîrgău. Buna dispoziție va fi asigurată de un ansamblu folcloric compus din dansatori și soliști vocali.

    Deschiderea festivă a evenimentului va avea loc sâmbătă, ora 11:00, iar programul de vizitare va fi următorul: sâmbătă, 12 mai, între orele 11:00-17:00 și duminică, 13 mai, între orele 11:00-17:00.

    Ministerul Agriculturii menționează că în perioada 23-24 iunie 2018, caravana Campaniei “Alege oaia!” se va afla la Slatina. Mai multe informații despre Campania “Alege Oaia!” puteți găsi pe pagina de facebook dedicată.

    Te-ar mai putea interesa

    Avans APIA 2026. Prima tranșă din subvenții – mai devreme, plată mai mare pe hectar! ANM anunță două zile cu furtuni și vijelii. Cod galben pentru mai multe județe din țară Cartofi dați vacilor după prăbușirea prețurilor. Fermier: „E sfâșietor să vezi că toată munca nu valorează nimic” Producție dublă la ceapă cu tehnologie sud-coreeană. Recolte de peste 90 de tone la hectar Legumicultorul Ion Păunel avertizează: Urmează prăbușirea prețului la tomate. Castraveții și-au mai revenit după blocajul din piață

    Ultimele știri

    Piața cerealelor – între cotații și realitate. Fermier: Cei care cumpără îmi închid telefonul când le spun cât e prețul la bursă Ciobanii anunță că vor protesta la ANSVSA pe 3 august și cer demisia șefului instituției Bursa cerealelor, la zi. Grâul românesc trece de 226 euro/t în Constanța. Avantajul fermierilor poate dura doar câteva săptămâni Absurdul irigațiilor din România: Fermierii cumpără pompe pentru stațiile ANIF ca să poată primi apă Subvenții pentru îngrășăminte, aprobate deja în patru state din UE. Fermierii polonezii – 115 euro/ha