• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Sârbii produc biocombustibil şi energie din resturi de animale

    agrointeligenta.ro

    Competitivitatea abatoarelor şi unităţilor de procesare a cărnii din Serbia va creşte odată cu intrarea în funcţiune a centralei Energo Zelena care va folosi resturile animale pentru producţia de bio-combustibil.

    Prin conţinutul lor carbonic grăsimile, cartilajele, pieile, oasele pot deveni materie primă în producţia de bio-combustibil (hidrocarburi) şi mai apoi bio-energie. Aceasta oferă posibilitatea trecerii acestor resturi rezultate în urma operaţiunilor specifice din abatoare şi unităţile de procesare a cărnii de la „minus” – imposibilitatea utilizării ca produse de consum, costuri legate de gestiunea deşeurilor, protecţia mediului şi salubritate – la „plus”, prin valorificare.

    Unitatea Energo Zelena, de la Indjija (50 km, Belgrade) va utiliza grăsimile pentru producerea de bio-diesel şi masa de carne şi oase (meat and bone meal, MBM) ca substitut parţial pentru cărbune.

    Energo Zelena este un proiect al companiei Electrawinds inclus în programul guvernamental „Clean Serbia” pentru a oferi o soluţie la problema pe care ţara vecină o are în domeniul gestionării deşeurilor.

    Aproximativ 80% din resturile animale „produse” de abatoarele şi unităţile de procesare a cărnii din Serbia nu pot fi valorificate din pricina lipsei unităţilor specializate.

    Energo Zelena va colecta în special grăsimi CAT1 care nu mai pot fi utilizate în producţia de hrană umană sau nutreţ animal, capacitatea finală de prelucrare urmând să atingă 150 000 de tone anual.

    Valoarea totală a investiţiei este de 21 de milioane de euro.


    Te-ar mai putea interesa

    „Acum 20 de ani, un fermier putea cumpăra o casă din lâna de la 600 de oi”. Daniel Buda cere schimbarea regulilor pentru vânzarea lânii Gropi săpate în pământ, folosite drept depozit pentru tone de varză murată. DSVSA a intervenit Piața cerealelor, la zi. Raportul USDA pe iulie – România: 11 milioane de tone de grâu; 3,52 milioane de tone de rapiță Fermierii din Cooperativa Agricolă Gheorghe Doja pun pepenii din câmp direct pe bandă. Eficiența în câmp, dublată! Intrarea în legalitate a tractoarelor și combinelor, fără drumuri la RAR. Soluția oferită fermierilor

    Ultimele știri

    Agricultura României intră în cel mai important ciclu de decizie din ultimul deceniu. Rolul finanțării specializate este vital în acest proces Piața cerealelor – retrospectiva săptămânii 8-17 iulie: prețuri, tendințe, producții estimate Piața cerealelor, la zi. O fereastră la grâu care nu se deschide prea des – oportunitate pentru fermierii români Imagini virale: aglomerație de camioane în portul Constanța. Și, totuși, un trader este lăudat! ASAS deschide un nou capitol al colaborării cu China: acord pentru cercetarea horticolă