• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Rectificare bugetară pentru Agricultură: 95,5 milioane de lei – ajutoare de minimis pentru zootehnie și 168,4 milioane înapoiate bugetului de stat

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Prima rectificare din acest an a bugetelor de stat și asigurărilor sociale propusă de Ministerul Finanțelor Publice (MFP) a fost aprobată astăzi în ședința de Guvern. Potrivit premierului Dacian Cioloș, domeniile care beneficiază de cei mai mulți bani sunt Munca, Finanțele, Internele, Educația și Sănătatea.

    În ceea ce privește agricultura, sunt alocate 405,3 milioane de lei ca subvenții pentru plata deconturilor la motorină în trimestrele II și III din acest an, precum și pentru acordarea ajutoarelor de minimis în sectorul zootehnic. MFP precizează că suma s-a asigurat prin redistribuire din bugetul Ministerului Agriculturii.

    rectificare

    Achim Irimescu a precizat că ministerul pe care îl conduce va pierde la rectificare 168 de milioane de lei (mai exact 168, 4 milioane de lei n.r), banii fiind cedaţi din veniturile obţinute din cercetare.

    Sigur, Ministerul Agriculturii a avut o situaţie bună şi rectificarea nu vizează decât o sumă mică, 168 de milioane de lei. Este o rectificare negativă. Este vorba de faptul că la MADR au fost venituri din cercetare. Practic, nu sunt bani de cheltuit şi atunci am cedat”, a spus Irimescu, potrivit Agerpres.


    Te-ar mai putea interesa

    MADR susține că nu știa despre legea care introduce închisoarea pentru folosirea apei din puțuri sau râuri Cireșe bio gratis pentru cei își culeg singuri fructele. Un pomicultor a lansat o ofertă inedită: „Cât culegeți, împărțim frățește!” Vești despre prețul grâului: Cotații mai bune în portul Constanța, Rusia crește exportul, cererea Egiptului scade Gropi săpate în pământ, folosite drept depozit pentru tone de varză murată. DSVSA a intervenit Lege nouă: Închisoare pentru fermierii care folosesc ilegal apă sau stropesc culturile cu pesticide interzise!

    Ultimele știri

    Agricultura României intră în cel mai important ciclu de decizie din ultimul deceniu. Rolul finanțării specializate este vital în acest proces Piața cerealelor – retrospectiva săptămânii 8-17 iulie: prețuri, tendințe, producții estimate Piața cerealelor, la zi. O fereastră la grâu care nu se deschide prea des – oportunitate pentru fermierii români Imagini virale: aglomerație de camioane în portul Constanța. Și, totuși, un trader este lăudat! ASAS deschide un nou capitol al colaborării cu China: acord pentru cercetarea horticolă