• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Seceta agresivă în Moldova. Șeful LAPAR către ministrul agriculturii: ”Trebuie să vă gândiți de pe acum la măsuri de sprijin”

    Gabriela Gimbășanu – Agrointeligența

    Fermierii din zona Moldovei se confruntă deja cu o secetă agresivă, l-a informat pe ministrul agriculturii președintele Ligii Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România, Laurențiu Baciu. Șeful LAPAR i-a cerut ministrul Achim Irimescu chiar să aibă deja în vedere măsuri de sprijin pentru fermierii din această regiune. 

    Prezent la panelul de discuții din cadrul Conferinței PRIA Agriculture și așezat chiar lângă ministrul Achim Irimescu, Laurențiu Baciu, președintele Ligii Asociației Producătorilor Agricoli din România a ținut să-i aducă la cunoștință șefului de la MADR faptul că fermierii din zona Moldovei se confruntă de mai bine de doi ani cu secetă cruntă care nu face altceva decât să le aducă pierderi. Prognozele meteo din ultima perioadă nu par să aducă vești bune pentru producătorii din această zonă, tocmai de acea liderul Baciu este de părere că trebuiesc gândite de pe acum măsuri de sprijin.

    ”Este o situație care pentru anul acesta se anunță a fi dezastroasă, pentru o anumită parte a țării, mă refer aici la aceea secetă care s-a instalat de doi ani și încă persistă în Moldova și unde vă spun din date oficiale săptămâna trecută aveam un deficit de apa de 2.000 metri cubi pe hectar, ceea ce înseamnă un deficit de 200 litri pe metru pătrat. Vreau să vă spun că de la 1 ianuarie și până la ora la care vorbim în acea zonă a țării a plouat prin februarie un 5 litri și săptămâna trecută încă 15 litri. De la 20 de cm în jos, dacă vrei să plantezi un copac sau să pui ceva în pământ trebuie să dai cu târnăcopul. Așa cum se anunță vremea și buletinele meteo nu prevăd nimic de zona Moldovei, chiar că nu știu ce putem face. Ar trebui să ne gândim de acum ce trebuie să facem pentru a salva aceste exploatații agricole care nu au altă vină decât aceea că au investit bani și mai investesc și anul acesta în speranța că se vor păcăli cei de la INMH și va ploua, altă vină nu au. Așa că poate de pe acum domnule ministru veți purta o discuție cu primul ministru și să vă gândiți la ce e mai rău pentru toamnă. Trebuie să vă gândiți serios la acea zonă și să creați niște rezerve pentru a nu permite dispariția acestor fermieri. După doi ani de secetă, la câte de bine se câștigă în agricultură, fiți siguri că nu îi mai găsiți acolo”, a declarat Laurențiu Baciu, președintele LAPAR.

    Vă reamintim că și anul trecut, agricultura românească s-a confruntat cu fenomenul de secetă, iar Guvernul a acordat despăgubiri pentru culturile afectate în proporție de peste 30%.


    Te-ar mai putea interesa

    MADR susține că nu știa despre legea care introduce închisoarea pentru folosirea apei din puțuri sau râuri „Acum 20 de ani, un fermier putea cumpăra o casă din lâna de la 600 de oi”. Daniel Buda cere schimbarea regulilor pentru vânzarea lânii Gropi săpate în pământ, folosite drept depozit pentru tone de varză murată. DSVSA a intervenit Lege nouă: Închisoare pentru fermierii care folosesc ilegal apă sau stropesc culturile cu pesticide interzise! Cireșe bio gratis pentru cei își culeg singuri fructele. Un pomicultor a lansat o ofertă inedită: „Cât culegeți, împărțim frățește!”

    Ultimele știri

    Agricultura României intră în cel mai important ciclu de decizie din ultimul deceniu. Rolul finanțării specializate este vital în acest proces Piața cerealelor – retrospectiva săptămânii 8-17 iulie: prețuri, tendințe, producții estimate Piața cerealelor, la zi. O fereastră la grâu care nu se deschide prea des – oportunitate pentru fermierii români Imagini virale: aglomerație de camioane în portul Constanța. Și, totuși, un trader este lăudat! ASAS deschide un nou capitol al colaborării cu China: acord pentru cercetarea horticolă