• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • AȘA NU! Imaginea cu un transport de carne ce a stârnit indignarea arădenilor

    agrointeligenta.ro

    Un caz grav de nerespectare a normelor de siguranță alimentară a fost surprins de către un arădean ce a fotografiat în centrul oraşului un camion transportând carne în condiții de-a dreptul șocante: mașina nu doar că nu avea dotări frigorifice, dar nu avea nici măcar uși, iar participanții la trafic puteau vedea pulpele și semicarcasele de porc trântite neigienic pe niște paleți de lemn.

    12743655_10205886099091852_2005404122635780373_n

    Din imaginea surprinsă și postată pe Facebook se vede că vehiculul care este înmatriculat în Timiș. 

    Fotografia a ajuns şi la Direcţia Sanitar Veterinară Arad, conducerea instituției anunţând prin vocea şefului instituţiei, Agud Viorel, că a demarat o anchetă pentru identificarea destinatarului. Astfel, dacă se constată că aceasta a fost introdusă în circuitul comercial, carnea ar putea fi retrasă de la vânzare, iar cei implicate să fie sancţionați.

    Nu se exclude însă nici varianta ca marfa sa fie achiziționată de o persoană privată, însă toate acestea vor fi lămurite după finalizarea verificărilor.

    Sursa: www.actualitati-arad.ro

    Foto: Facebook.com – Emanuel Flueraș

    Te-ar mai putea interesa

    Piața cerealelor, la zi. Tunisia plătește cu 25 dolari mai mult ca în iunie iar grâul românesc va fi tot mai căutat Avans APIA 2026. Prima tranșă din subvenții – mai devreme, plată mai mare pe hectar! ANM anunță două zile cu furtuni și vijelii. Cod galben pentru mai multe județe din țară Războiul fructelor: Rusia blochează importurile din Turcia după ce Ankara a oferit garanții de securitate Ucrainei Fermier: Ofer apicultorilor 80 de lei/familia de albine pentru polenizarea culturii de floarea-soarelui

    Ultimele știri

    Subvenții pentru îngrășăminte, aprobate deja în patru state din UE. Fermierii polonezii – 115 euro/ha Polonia a anunțat că va începe plata avansului din subvențiile agricole din 10 septembrie Schimbare fulger la Agricultură în R. Moldova: după demisia ministrului, fermierii vin cu propria propunere! Fermierii, azi la MADR! Au cerut plata urgentă a subvențiilor restante și ajutorul de 68 euro/vacă! Contract-cadru între fermieri și procesatori! Producătorii vor ca modificările de preț să fie anunțate din timp