• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Există o legătură între sărăcie şi lipsa pădurilor?

    Lucian Davidescu – Agrointeligența

     Care?

    Cea mai săracă zonă a României are un contur geografic uluitor de precis: este zona rurală aflată de-a lungul Luncii Dunării, apoi spre Nord pe lângă Prut.

    Pata de sărăcie arată ca un arc, concentric faţă de Carpaţi dar la 100-150 Km distanţă. Intră aici, într-o măsură mai mică sau mai mare, satele din Dolj*, Olt, Teleorman, Giurgiu, Călăraşi, Ialomiţa, Brăila*, Galaţi*, Vaslui, Iaşi* şi Botoşani. *În unele cazuri, oraşele ridică media judeţeană, dar zona rurală rămâne la fel de săracă.

    Teoretic, se ştiu şi cauzele şi efectele. Iată însă o asociere despre care nu e clar dacă e cauză, efect sau doar întâmplare.

    Lista judeţelor sărace coincide, în mare parte, cu lista judeţelor care au cele mai reduse grade de împădurire – sub 20% iar uneori sub 10%.

     

    Oare au tăiat pădurile pentru că erau săraci? Sau au ajuns săraci după ce au tăiat pădurile?

     

    Mai multe cartograme şi statistici pe riscograma.ro


    Te-ar mai putea interesa

    Fermierul Constantin Foca din Botoșani – firme în concordat și datorii de milioane de euro. Schema ”Tribunalul” Intrarea în legalitate a tractoarelor și combinelor, fără drumuri la RAR. Soluția oferită fermierilor Cireșe bio gratis pentru cei își culeg singuri fructele. Un pomicultor a lansat o ofertă inedită: „Cât culegeți, împărțim frățește!” Constanța Ștefan, Asociația Țara Loviștei: 100.000 de familii de oieri vor deveni cazuri sociale dacă restricțiile ANSVSA se prelungesc Lege nouă: Închisoare pentru fermierii care folosesc ilegal apă sau stropesc culturile cu pesticide interzise!

    Ultimele știri

    Agricultura României intră în cel mai important ciclu de decizie din ultimul deceniu. Rolul finanțării specializate este vital în acest proces Piața cerealelor – retrospectiva săptămânii 8-17 iulie: prețuri, tendințe, producții estimate Piața cerealelor, la zi. O fereastră la grâu care nu se deschide prea des – oportunitate pentru fermierii români Imagini virale: aglomerație de camioane în portul Constanța. Și, totuși, un trader este lăudat! ASAS deschide un nou capitol al colaborării cu China: acord pentru cercetarea horticolă