• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Mâine, pe masa Guvernului – BANII pentru MOTORINA din trimestrul III! 129.144.074,70 lei de lei vor ajunge în conturile fermierilor

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Guvernul va avea mâine pe masă spre aprobare Proiectul de Lege pentru completarea art. 10 din Hotărârea Guvernului nr.1174/2014 privind instituirea unei scheme de ajutor de stat pentru reducerea accizei la motorina utilizată în agricultură. Ședința de Guvern este programată să înceapă la ora 10.00.

    „Le transmit fermierilor să stea liniștiți că vor primi banii (sumele restante din trimestrul III pe 2015 – n.r.). Noi așteptăm doar Hotărârea de Guvern în care sunt prevăzuți banii. Ne vom mișca foarte repede după ce este aprobată HG”, ne-a declarat Ioan Merca săptămâna trecută.

    Din suma totală alocată în anul 2015, în cuantum de 377.472.250 lei, pentru trimestrul I și II al anului 2015 a fost decontată suma de 248.328.175,30 lei, diferența de 129.144.074,70 lei fiind alocată trimestrului III, reprezentând un procent de 52% din cantitatea de motorină aferentă trimestrului III, în vederea încadrării în plafonul alocat.

    Diferența de 48% aferentă cantității de motorină din trimestru III se va asigura și se va deconta din bugetul anului 2016.


    Te-ar mai putea interesa

    Cum va fi vremea în luna iunie: temperaturi peste normal și deficit de ploi în mai multe regiuni Bayer dă înapoi la contractele pentru semințe după presiunea autorităților din SUA. Ce trebuie să înțeleagă fermierii români din această mutare AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta” Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” Dosar penal pentru oierul care a omorât ursul ce îi atacase turma de oi

    Ultimele știri

    Averse torențiale, descărcări electrice, vijelii – județele care intră sub alertă meteo! Fertilland Bor Max de la Rodbun – secretul unei culturi de floarea-soarelui puternice și profitabile ANSVSA a actualizat procedura prin care crescătorii trebuie să declare animalele bolnave sau moarte Șef APIA: Supraglomerarea centrelor APIA – risc ca unii fermieri să piardă subvențiile! Instabilitatea guvernamentală, un pericol pentru agricultură. Avertisment: Nu merge cu „premier surogat”!