• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Modificări importante în Programul Național Apicol!

    agrointeligenta.ro

    Pe site-ul Ministerului Agriculturii a fost publicat ieri un proiect de modificare a HG nr. 1050/2013, actul normativ care reglementează normele Programului Național Apicol pentru perioada 2014-2016. Principalele schimbări vizează acoperirea cheltuielilor pentru tratamentele și medicamentele folosite în stupină și care nu vor mai fi decontate doar pentru varroa, ci și pentru alți agresori ai albinelor.

    Din PNA a fost eliminată decontarea asistenței tehnice pentru apicultori și grupuri de apicultori, care viza în special achiziția sistemelor informatice de inventariere a familiilor de albine la nivel de județ – investiții ce deja s-au realizat și sunt funcționale.

    Nu se va mai deconta doar combaterea varrozei, ci ”combaterea agresorilor şi a bolilor specifice stupilor, în special a varrozei”.

    Din Anexa 1 a PNA vor fi eliminate și condițiile ca tratamentele să fie aprobate și urmărite de către reprezentanții formelor asociative. Mai mult, se scot și condițiile stricte pentru fundurile de stupi pentru control sau antivarroa și care, până acum, trebuiau să fie acoperite cu o plasă metalică sau din inox inoxidabil la stupinele bio, dar și să aibă un sertar pentru examinarea paraziților.

    După adoptarea modificărilor la PNA, apicultorilor le vor fi decontate cheltuielile cu toate medicamentele folosite în stupină, fie că este vorba despre combaterea varoozei sau de alți dăunători.

    Furnizorii de medicamente, funduri de stupi pentru control, funduri de stupi antivarroa, mătci, roiuri pe faguri, familii de albine sau de stupi nu pot fi și beneficiari ai măsurii pentru care sunt furnizori în Programul Naţional Apicol pentru perioada 2014-2016.

    Proiectul de modificare a PNA este în dezbatere publică și trebuie aprobat în ședința de Guvern pentru a fi publicat în Monitorul Oficial și pentru a intra în vigoare.

    Documente utile

    ***Hotărârea Guvernului nr.1050/2013 pentru aprobarea Programului naţional apicol pentru perioada 2014-2016, a normelor de aplicare, precum şi a valorii sprijinului financiar

    ***Proiect de modificare a HG 1050/2013

    Foto: factorialist.com


    Te-ar mai putea interesa

    Subvenția pe hectar pe care o vor primi fermierii români în anii următori Cum va fi vremea în luna iunie: temperaturi peste normal și deficit de ploi în mai multe regiuni Guvernul lansează programul ”Diaspora Investește Acasă” cu granturi de 200.000 euro pentru noile afaceri! Subvenția pe pârloagă 2026. Fermierii au obligația să transmită APIA fotografii din teren până pe 5 iunie Bayer dă înapoi la contractele pentru semințe după presiunea autorităților din SUA. Ce trebuie să înțeleagă fermierii români din această mutare

    Ultimele știri

    ANSVSA a actualizat procedura prin care crescătorii trebuie să declare animalele bolnave sau moarte Șef APIA: Supraglomerarea centrelor APIA – risc ca unii fermieri să piardă subvențiile! Instabilitatea guvernamentală, un pericol pentru agricultură. Avertisment: Nu merge cu „premier surogat”! România – țara cu un tractor la fiecare 58 de hectare de teren arabil Situație critică într-un județ unde 75.000 de hectare riscă să rămână fără subvenții APIA