• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Subvenții APIA 2015: Suprafața solicitată pentru plată a scăzut cu 270.000 hectare

    Gabriela Gimbășanu – Agrointeligența

    Depunerea cererilor unice de plată s-a încheiat pe data de 10 iulie, iar numărul fermierilor care și-au depus cererile pentru anul 2015 este de 942.000, pentru o suprafață eligibilă la plată de 9,53 milioane de hectare.

    În cadrul conferinței organizată astăzi la Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, ministrul Daniel Constantin a vorbit despre suprafețele solicitate pentru sprijunul cuplat, dar și despre principalele cauze care au condus la scăderea suprafeței solicitată de fermieri pentru plată.

    “În data de 10 iulie s-a încheiat campania de primiri de cereri la APIA. Este primul an în care primim cereri integrate, adică fermierul nu mai este nevoit să vină pentru fiecare formă de sprijin de mai multe ori la APIA, se depune o singură cerere. Pentru 2015 s-au primit cereri de la 942.000 fermieri, cu o suprafață solicitată până în momentul de față de 9,53 milioane de hectare, comparativ cu anul trecut când am primit cereri de plată pentru 9,8 milioane de hectare. Suprafața de 9,53 milioane de hectare reprezintă 96% din suprafața care a fost solicitată anul trecut”, a spus Daniel Constantin, ministrul Agriculturii și Dezvoltării Rurale.

    Motivele care au dus la scăderea suprafeței

    Cauzele principale care au condus la scăderea cu 4% a suprafeței solicitate pentru plată pentru anul 2015 sunt multiple, potrivit ministrului Daniel Constantin.

    “Cauzele sunt diverse și țin în principal de schimbarea legislației și de introducerea, în primul rând a noțiunii de fermier activ. Aici au fost cele mai multe probleme create. Pe de altă parte, anumite suprafețe nu au mai fost eligibile la plată. Din câte știu, sunt anumite zone, care țin de piscicultură, care au primit sprijin până acum și datorită modificării legislației nu au mai beneficiat de sprijin pentru această activitate. Sunt cauze diverse care au condus la această scădere și probabil că, în prioada următoare APIA va emite un comunicat de presă în care vor fi trecute toate aceste motive care au condus la scăderea suprafeței”, a declarat șeful de la MADR.

    120.944 fermieri și-au depus cererile după 15 iunie

    Până la data de 15 iunie, termen în care fermierii putea să-și depună cererile fără penalizări, au fost depuse 821.056 cereri, pentru o suprafață de aproximativ 8,4 milioane de hectare. Ceea ce însemană că, după data de 15 iunie și-au mai depus cereriile unice, un număr de 120.944 de fermierii, care vor primi o subvenție mai mică cu 1% pentru fiecare zi de întârziere.



     


    Te-ar mai putea interesa

    Fermierii din Cooperativa Agricolă Gheorghe Doja pun pepenii din câmp direct pe bandă. Eficiența în câmp, dublată! Lege nouă: Închisoare pentru fermierii care folosesc ilegal apă sau stropesc culturile cu pesticide interzise! Piața cerealelor, la zi. Raportul USDA pe iulie – România: 11 milioane de tone de grâu; 3,52 milioane de tone de rapiță Intrarea în legalitate a tractoarelor și combinelor, fără drumuri la RAR. Soluția oferită fermierilor „Acum 20 de ani, un fermier putea cumpăra o casă din lâna de la 600 de oi”. Daniel Buda cere schimbarea regulilor pentru vânzarea lânii

    Ultimele știri

    Agricultura României intră în cel mai important ciclu de decizie din ultimul deceniu. Rolul finanțării specializate este vital în acest proces Piața cerealelor – retrospectiva săptămânii 8-17 iulie: prețuri, tendințe, producții estimate Piața cerealelor, la zi. O fereastră la grâu care nu se deschide prea des – oportunitate pentru fermierii români Imagini virale: aglomerație de camioane în portul Constanța. Și, totuși, un trader este lăudat! ASAS deschide un nou capitol al colaborării cu China: acord pentru cercetarea horticolă