• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • 20 Mai – Ziua Mondială a Albinelor. MADR: ”La mulți ani apicultorilor români și mult spor în noul sezon!”

    Oana Timar – Agrointeligența

    Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale a anunțat că astăzi, miercuri – 20 mai, este Ziua Mondială a Albinelor/ ”Mici în dimensiuni, uriașe pentru omenire”, a transmis MADR care a lansat și un mesaj către apicultori.

    Iată mesajul MADR de Ziua Mondială a Albinelor:

    ”Astăzi celebrăm cei mai harnici parteneri ai fermierilor: albinele.

    De ce sunt albinele esențiale pentru agricultura noastră?

    România, o țară a „aurului lichid”

    Fie că vorbim de mierea de salcâm, tei sau polifloră, produsele apicole românești sunt recunoscute la nivel internațional pentru calitatea lor excepțională.

    Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale susține sectorul apicol prin programe dedicate, menite să protejeze populațiile de albine și să sprijine apicultorii în modernizarea exploatațiilor.

    Protejarea albinelor este responsabilitatea noastră comună! Utilizarea responsabilă a produselor de protecție a plantelor și comunicarea constantă între fermierii din sectorul vegetal și apicultori sunt pași vitali pentru o agricultură sustenabilă.

    La mulți ani tuturor apicultorilor români și mult spor în noul sezon!”

    Citiți mai multe știri despre sectorul apicol în rubrica dedicată: Creșterea albinelor –  https://agrointel.ro/category/cresterea-albinelor


    Te-ar mai putea interesa

    Fermierii din Cooperativa Agricolă Gheorghe Doja pun pepenii din câmp direct pe bandă. Eficiența în câmp, dublată! Piața cerealelor, la zi. Raportul USDA pe iulie – România: 11 milioane de tone de grâu; 3,52 milioane de tone de rapiță MADR susține că nu știa despre legea care introduce închisoarea pentru folosirea apei din puțuri sau râuri „Acum 20 de ani, un fermier putea cumpăra o casă din lâna de la 600 de oi”. Daniel Buda cere schimbarea regulilor pentru vânzarea lânii Lege nouă: Închisoare pentru fermierii care folosesc ilegal apă sau stropesc culturile cu pesticide interzise!

    Ultimele știri

    Agricultura României intră în cel mai important ciclu de decizie din ultimul deceniu. Rolul finanțării specializate este vital în acest proces Piața cerealelor – retrospectiva săptămânii 8-17 iulie: prețuri, tendințe, producții estimate Piața cerealelor, la zi. O fereastră la grâu care nu se deschide prea des – oportunitate pentru fermierii români Imagini virale: aglomerație de camioane în portul Constanța. Și, totuși, un trader este lăudat! ASAS deschide un nou capitol al colaborării cu China: acord pentru cercetarea horticolă