• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Analiză. Prețul îngrășămintelor – în creștere, prețul cerealelor spune ”pas”. Scenariu posibil în ferme

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Evoluțiile recente din piața îngrășămintelor, în special pe segmentul ureei, indică o creștere accelerată a costurilor de producție agricolă, care nu este încă reflectată integral în prețurile cerealelor, generând un dezechilibru economic semnificativ în lanțul agroalimentar, se arată într-o analiză făcută de Iurie Rija – expert în comerțul cu cereale, trader de peste 15 ani și director executiv al Asociației Agrocereale din Republica Moldova.

    Conform analizei făcute de expertul în comerțul cu cereale, la un nivel de aproximativ 720 dolari/tonă pentru uree, comparativ cu intervalul de 300–350 dolari/tonă înregistrat în perioada 2023–2024, costul acestui input esențial s-a majorat cu peste 100%. În termeni practici, pentru o cultură de porumb sau grâu, unde consumul mediu de uree poate varia între 150 și 250 kg/ha, costul fertilizării azotate se situează în prezent între 108 dolari/ha și 180 dolari/ha, față de un interval anterior de aproximativ 45–80 dolari/ha. Această creștere se transferă direct în costul de producție per tonă de recoltă.

    Citiți și: Fermierii cer autorităților să intervină pentru a stopa scumpirile și a asigura accesul la îngrășăminte

    Iurie Rija, director executiv al Asociației Agrocereale din Republica moldova

    Presiunea totală asupra costului de producție poate depăși 40–60 dolari/tonă

    Raportând  noile creșteri de prețuri la randamente medii de 5–7 tone/ha pentru grâu și 6–10 tone/ha pentru porumb, rezultă că doar componenta de uree adaugă un cost suplimentar de aproximativ 15–30 dolari/tonă de produs finit, comparativ cu ciclul anterior.

    Potrivit analizei citate, dacă sunt incluse și alte inputuri corelate cu energia, precum motorina, transportul și alte îngrășăminte, presiunea totală asupra costului de producție poate depăși 40–60 dolari/tonă.

    Citiți și: Florin Barbu: Guvernul are în pregătire un mecanism să subvenționeze prețul îngrășămintelor

    Cotațiile futures pentru cereale indică un nivel relativ stabil

    În contrast, cotațiile futures pentru cereale indică un nivel relativ stabil. Porumbul tranzacționat în jurul valorii de 4.5 dolari/bushel, echivalent cu aproximativ 177 dolari/tonă, și grâul la aproximativ 5.95 dolari/bushel, echivalent cu circa 219 dolari/tonă, nu reflectă încă această creștere a costurilor. Astfel, marja brută a producătorilor agricoli este în contracție, iar pragul de rentabilitate se deplasează către niveluri mai ridicate, în multe cazuri apropiindu-se de prețurile actuale de piață.

    Conform analizei făcute de Iurie Rija, această disonanță între costuri și prețuri sugerează o ajustare inevitabilă. Din punct de vedere economic, există două scenarii principale: fie prețurile cerealelor vor crește pentru a absorbi costurile suplimentare și a restabili marjele, fie fermierii vor reduce intensitatea utilizării inputurilor, ceea ce va conduce la scăderea randamentelor și, implicit, la o ofertă globală mai restrânsă.

    În ambele cazuri, piața tinde către un punct de echilibru superior în termeni de preț per tonă. Astfel, nivelurile actuale de aproximativ 177 dolari/tonă pentru porumb și 219 dolari/tonă pentru grâu devin dificil de susținut într-un mediu în care costurile marginale de producție cresc accelerat. Ajustarea poate fi întârziată de factori conjuncturali, însă din perspectivă fundamentală, relația dintre inputuri și outputuri impune o recalibrare a prețurilor agricole la un nivel compatibil cu noua structură de costuri.


    Te-ar mai putea interesa

    Subvenția pe hectar pe care o vor primi fermierii români în anii următori Dosar penal pentru oierul care a omorât ursul ce îi atacase turma de oi Bayer dă înapoi la contractele pentru semințe după presiunea autorităților din SUA. Ce trebuie să înțeleagă fermierii români din această mutare Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta”

    Ultimele știri

    ANSVSA a actualizat procedura prin care crescătorii trebuie să declare animalele bolnave sau moarte Șef APIA: Supraglomerarea centrelor APIA – risc ca unii fermieri să piardă subvențiile! Instabilitatea guvernamentală, un pericol pentru agricultură. Avertisment: Nu merge cu „premier surogat”! România – țara cu un tractor la fiecare 58 de hectare de teren arabil Situație critică într-un județ unde 75.000 de hectare riscă să rămână fără subvenții APIA