• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Șeful ANSVSA vrea să transforme PTF Racovăț într-un model pentru eficiența controlului vamal

    Oana Timar – Agrointeligența

    Președintele ANSVSA, dr. Alexandru Bociu, alături de Valeriu Iftime, președintele Consiliului Județean Botoșani, Mihai Savin – președintele Autorității Vamale Româine și alți reprezentanți ai instituțiilor relevante, au participat sâmbătă, 21 martie, la întâlnirea oficială desfășurată în Punctul de Trecere a Frontierei Racovăț – PTF Racovăț.

    Evenimentul din județul Botoșani a avut ca obiectiv principal identificarea celor mai eficiente soluții pentru optimizarea fluxurilor de vămuire și dezvoltarea componentei cargo, într-un context esențial pentru gestionarea traficului de mărfuri la frontiera de nord a României.

    PTF Racovăț își consolidează rolul strategic ca punct de intrare pentru produse de origine nonanimală și furaje, iar demersurile actuale vizează transformarea acestuia într-un model de eficiență și fluiditate.

    Printre direcțiile cheie discutate se numără:
    – sincronizarea controalelor vamale și sanitar-veterinare, pentru eliminarea blocajelor;
    – digitalizarea proceselor prin utilizarea sistemului TRACES și a sistemelor vamale integrate;
    – prioritizarea mărfurilor perisabile, pentru a asigura un echilibru între siguranța alimentară și rapiditatea tranzitului.

    Implementarea acestor măsuri va contribui nu doar la reducerea timpilor de așteptare, ci și la diminuarea presiunii asupra PTF Siret, oferind un sprijin real operatorilor economici.

    Granița România-Ucraina, la vama Racovăț
    Granița România-Ucraina, la vama Racovăț

    Cooperarea instituțională rămâne esențială pentru facilitarea comerțului și creșterea eficienței la frontieră, în linie cu standardele europene, anunță ANSVSA.

    „Obiectivul nostru este clar: să transformăm PTF Racovăț într-un model de fluiditate, în care controalele sunt integrate, digitalizate și orientate pe analiza de risc. Suntem aici pentru a facilita comerțul, menținând în același timp cele mai înalte standarde de siguranță”, a declarat dr. Alexandru Bociu, Președintele ANSVSA.


    Te-ar mai putea interesa

    Subvenția pe pârloagă 2026. Fermierii au obligația să transmită APIA fotografii din teren până pe 5 iunie Subvenția pe hectar pe care o vor primi fermierii români în anii următori AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta” Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” Bayer dă înapoi la contractele pentru semințe după presiunea autorităților din SUA. Ce trebuie să înțeleagă fermierii români din această mutare

    Ultimele știri

    ANSVSA a actualizat procedura prin care crescătorii trebuie să declare animalele bolnave sau moarte Șef APIA: Supraglomerarea centrelor APIA – risc ca unii fermieri să piardă subvențiile! Instabilitatea guvernamentală, un pericol pentru agricultură. Avertisment: Nu merge cu „premier surogat”! România – țara cu un tractor la fiecare 58 de hectare de teren arabil Situație critică într-un județ unde 75.000 de hectare riscă să rămână fără subvenții APIA