• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Cioban arestat după ce a intrat cu oile pe terenul unui fermier și i-a distrus cultura agricolă

    agrointeligenta.ro

    Autoritățile încep să ia măsuri mai drastice în cazul oilor care sunt mânate cu intenție să pască pe terenurile fermierilor. Cum mulți agricultori se plâng în fiecare an că animalele din turme le distrug culturile, iată că în județul Alba, o sesizare făcută către autorități a condus la reținerea ciobanului din cauza căruia, un fermier de pe rasa localității Ighiu a avut pierderi uriașe.

    Un tânăr cioban în vârstă 30 de ani, din Alba Iulia, a fost reținut tinp de 24 de ore după ce după ce a lăsat o turmă de oi să intre pe un teren cultivat cu floarea soarelui. Conform polițiștilor, pagubele provocate de animale se ridică la o sumă uriață, de zeci de mii de lei, îngrijitrul de oi fiind pus sub acuzare pentru infracţiunea de distrugere. Pe numele lui a fost deschis un dosar penal.

    La sesizarea fermierului păgubit, poliţiştii au intervenit după ce, în zilele de 5 şi 6 noiembrie, un cioban a intrat cu o turmă de oi pe o parcelă de teren de pe raza localităţii Ighiu, teren cultivat cu floarea-soarelui. Ciobanul a fost identificat în persoana unui bărbat de 30 de ani din Alba Iulia, potrivit news.ro.

    Ciobanul reținut a fost inculpat pentru distrugere, prejudiciul cauzat de animalele pe care păzea ridicându-se la 67.500 de lei.

    Îngrijitorul de oi şi-a petrecut noaptea de vineri spre sâmbătă în arest și va suferi consecințele în urma dosarului penal deschis pe numele său.

     


    Te-ar mai putea interesa

    Lege nouă: Închisoare pentru fermierii care folosesc ilegal apă sau stropesc culturile cu pesticide interzise! Gropi săpate în pământ, folosite drept depozit pentru tone de varză murată. DSVSA a intervenit „Acum 20 de ani, un fermier putea cumpăra o casă din lâna de la 600 de oi”. Daniel Buda cere schimbarea regulilor pentru vânzarea lânii Intrarea în legalitate a tractoarelor și combinelor, fără drumuri la RAR. Soluția oferită fermierilor Constanța Ștefan, Asociația Țara Loviștei: 100.000 de familii de oieri vor deveni cazuri sociale dacă restricțiile ANSVSA se prelungesc

    Ultimele știri

    Agricultura României intră în cel mai important ciclu de decizie din ultimul deceniu. Rolul finanțării specializate este vital în acest proces Piața cerealelor – retrospectiva săptămânii 8-17 iulie: prețuri, tendințe, producții estimate Piața cerealelor, la zi. O fereastră la grâu care nu se deschide prea des – oportunitate pentru fermierii români Imagini virale: aglomerație de camioane în portul Constanța. Și, totuși, un trader este lăudat! ASAS deschide un nou capitol al colaborării cu China: acord pentru cercetarea horticolă