• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Două ferme au fost amendate cu 450.000 de euro pentru că aveau angajați la negru din Ucraina

    Violina Gorcinschi-Jitaru – Agrointeligența

    Două ferme, amendate cu 500.000 de euro pentru munca la negru. Două ferme horticole din Olanda au fost sancționate usturător de autorități după ce au fost prinse cu muncitori din Ucraina care nu lucrau cu forme legale.

    Două ferme din Țările de Jos au fost amendate cu aproape o jumătate de milion de euro pentru angajarea ilegală a unui număr semnificativ de lucrători migranți ucraineni. Una dintre cele două companii riscă chiar închiderea dacă repetă infracțiunea.

    Ucraineni angajați ilegal în Olanda (foto: thursd.com)

    Două ferme, amendate cu 500.000 de euro pentru angajări ilegale

    Cele două companii au fost surprinse în octombrie anul trecut în timpul inspecțiilor efectuate de autoritatea de supraveghere și de Centrul Regional de Informare și Competență Haga (RIEC). În urma descoperirilor, au fost aplicate amenzi în valoare totală de peste 450.000 de euro.

    Citește și: Crescător de animale, sancționat de ITM cu 20.000 de lei pentru că avea în fermă oameni la negru

    Una dintre cele două ferme trebuie să plătească o amendă de peste 255.000 de euro. Compania va fi, de asemenea, în probă pentru următorii cinci ani: dacă încalcă din nou legea privind angajarea străinilor în această perioadă, autoritățile o pot închide. A doua companie a fost amendată cu 195.000 de euro.

    Reglementările privind salariul minim și programul de lucru au fost ignorate

    Cele două companii au angajat 219 muncitori ucraineni în sere în diferite locații. Cu toate acestea, aceștia nu au fost înregistrați în timp util, cu cel puțin două zile înainte de începerea lucrului. Prin urmare, au fost angajați fără permise de muncă.

    La una dintre cele două companii, înregistrarea timpului de lucru nu a corespuns situației reale. Aceasta constituie o încălcare a Legii privind programul de lucru. O înregistrare exactă a timpului de lucru este necesară pentru a verifica dacă angajații sunt plătiți corect și nu lucrează peste program.

    Citește și: Lucrători străini în agricultură – comoară sau capcană? Analiza unui specialist în resurse umane!

    Angajatorul nu a respectat nici Legea privind salariul minim și indemnizația minimă de concediu. De exemplu, a dedus costurile locuinței din salarii fără a îndeplini cerința pentru certificarea corectă, așa-numita marcă de calitate SNF, relatează nieuweoogst.nl.


    Te-ar mai putea interesa

    Lege nouă: Închisoare pentru fermierii care folosesc ilegal apă sau stropesc culturile cu pesticide interzise! Fermierii din Cooperativa Agricolă Gheorghe Doja pun pepenii din câmp direct pe bandă. Eficiența în câmp, dublată! Piața cerealelor, la zi. Raportul USDA pe iulie – România: 11 milioane de tone de grâu; 3,52 milioane de tone de rapiță Gropi săpate în pământ, folosite drept depozit pentru tone de varză murată. DSVSA a intervenit Fermierul Constantin Foca din Botoșani – firme în concordat și datorii de milioane de euro. Schema ”Tribunalul”

    Ultimele știri

    Agricultura României intră în cel mai important ciclu de decizie din ultimul deceniu. Rolul finanțării specializate este vital în acest proces Piața cerealelor – retrospectiva săptămânii 8-17 iulie: prețuri, tendințe, producții estimate Piața cerealelor, la zi. O fereastră la grâu care nu se deschide prea des – oportunitate pentru fermierii români Imagini virale: aglomerație de camioane în portul Constanța. Și, totuși, un trader este lăudat! ASAS deschide un nou capitol al colaborării cu China: acord pentru cercetarea horticolă