• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Piața de cereale și animale din Lipova, redeschisă. Program de funcționare

    Violina Gorcinschi-Jitaru – Agrointeligența

    Piața de cereale și animale din Lipova, redeschisă. Autoritățile locale din orașul Lipova, județul Timiș, au anunțat că redeschid, din această săptămână, o locație foarte apreciată de localnici, dar mai ales de fermieri. Piața de cereale și animale este una dintre cele mai bine cotate din vestul României, unde participanții și vizitatorii vor avea acces în fiecare sâmbătă.

    Administrația locală a orașului Lipova, din imediata vecinătate a limitei de nord a județului Timiș, a decis ca, începând din această săptămână, să redeschidă un loc popular printre locuitorii din satele învecinate. Piața de cereale și animale, una dintre cele mai bine cotate din vestul ţării, îşi va relua activitatea în locația tradițională, de pe strada Aurel Vânătu, a relatat ziarul renasterea.ro.

    Piața de cereale și animale din Lipova se redeschide. Program pentru fermieri și cumpărători

    Primăria Lipova a publicat decizia de a redeschide piața de cereale și animale din oraș, prilej cu care producătorii agricoli își vor putea vinde marfa într-un spațiu special amenajat. Programul de funcționare a acestui târg va fi în fiecare sâmbătă, între orele 6 și 12.

    Citește și: Carne de miel, aruncată la tomberon într-o piață. Clienții au rămas fără miel de Paște!

    ”Piața de animale și cereale se află pe strada Aurel Vânătu și se desfășoară în fiecare zi de sâmbătă a săptămânii, între orele 6.00-12.00, având un spațiu de 5777 mp., amenajat conform memoriului tehnic, fiind un prilej pentu crescătorii de animale și producătorii de cereale din Lipova și din comunele și satele limitrofe orașului pentu comercializarea acestora într-o piață amenajată”, se arată în actul publicat de reprezentanții locali ai orașului.

    Citește și: Ce legume de sezon poți cumpăra în piață cu 100 de lei. ”Mai bine iau de la supermarket”

    Astfel, în vestul țării, se mai oferă o platformă prin care agricultorii din zonă pot să-și promoveze și să-și comercializeze produsele.


    Te-ar mai putea interesa

    Cum va fi vremea în luna iunie: temperaturi peste normal și deficit de ploi în mai multe regiuni Parlamentul a adoptat legea pentru plata unei subvenții de 15 euro/familia de albine Bayer dă înapoi la contractele pentru semințe după presiunea autorităților din SUA. Ce trebuie să înțeleagă fermierii români din această mutare Guvernul lansează programul ”Diaspora Investește Acasă” cu granturi de 200.000 euro pentru noile afaceri! Subvenția pe pârloagă 2026. Fermierii au obligația să transmită APIA fotografii din teren până pe 5 iunie

    Ultimele știri

    Agrinvest Credit IFN SA schimbă regulile în agricultură: credite până la 10 ani și reducere a dobânzii de până la 10%/an pentru cei disciplinați Anunț despre banii pentru subvențiile de agro-mediu, bunăstarea animalelor și pentru agricultură ecologică Averse torențiale, descărcări electrice, vijelii – județele care intră sub alertă meteo! Fertilland Bor Max de la Rodbun – secretul unei culturi de floarea-soarelui puternice și profitabile ANSVSA a actualizat procedura prin care crescătorii trebuie să declare animalele bolnave sau moarte