• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Tratamentele din rapița lui Mihai Doia au avut efect maxim datorită adjuvantului Flux, de la Biochem

    Adrian Radu – Agrointeligența

    Rapița este o cultură care promite rezultate foarte bun în acest an. La fel se așteaptă și Mihai Doia, administratorul SC Comcereal Fundulea. Producția va fi realizată și datorită eficacității tratamentelor fitosanitare, care s-au aplicat alături de un adjuvant de calitate din portofoliul Biochem, și anume Flux.

    Mihai Doia se ocupă de o suprafață importantă de teren. Are grijă de 2.000 de hectare, pe care se cultivă, an de an, atât culturi de toamnă, grâu, rapiță și orz, cât și de primăvară, floarea-soarelui și porumb.

    De rapiță este foarte mândru administratorul fermei. A efectuat toate tratamentele necesare dezvoltării plantelor. “S-au făcut două tratamente cu fungicid, plus erbicid, plus insecticid și încă 3 tratamente cu insecticid în primăvară. S-au folosit tebuconazol, proticonazol și azoxtrobină împreună cu Flux. Acesta este un adjuvant care permite o mai bună asimilare a substanțelor active, o protecție deasupra plantelor, pe frunzele plantelor, pentru a nu se scurge substanța”, a explicat Mihai Doia.

    Caracteristici Flux

    – Reduce volatilitatea picăturilor de soluție
    – Reduce efectul de drift
    – Asigură aderența picăturilor mari la organele plantelor
    – Reduce riscul de spălare

    Adjuvant Flux
    Adjuvant Flux

    Daniela Manea, reprezentant tehnic Biochem, a fost alături de Mihai Doia la aplicarea Flux. Și a observat și efectele utilizării acestui adjuvant în cultura de rapiță de la Fundulea. “Plantele sunt sănătoase, sunt bine dezvoltate, tulpinile sunt groase, au ramificat bine, iar încărcătura de silicve este destul de mare”, a spus Daniela Manea.

    Uleiurile vegetale din Flux formează o peliculă care împiedică volatilizarea substanțelor active, asigurându-se astfel un grad foarte bun de absorbție a soluției în frunze. Specialiștii Biochem recomandă duze care generează picături relativ mari, pentru că Flux asigură aderența acestora la organele plantelor.

    “Cu introducerea adjuvantului Flux în toate tratamentele la rapiță s-a redus fenomenul de drift. Sunt mulțumit de adjuvantul Flux, că și-a arătat eficacitatea în toate tratamentele în care l-am folosit”, a concluzionat Mihai Doia.
    Toate detaliile despre Flux și despre întreg portofoliul Biochem pot fi obținute la numărul de telefon 0799.207.078 sau pe adresa de email [email protected].


    Te-ar mai putea interesa

    Fermierul Constantin Foca din Botoșani – firme în concordat și datorii de milioane de euro. Schema ”Tribunalul” Lege nouă: Închisoare pentru fermierii care folosesc ilegal apă sau stropesc culturile cu pesticide interzise! „Acum 20 de ani, un fermier putea cumpăra o casă din lâna de la 600 de oi”. Daniel Buda cere schimbarea regulilor pentru vânzarea lânii Intrarea în legalitate a tractoarelor și combinelor, fără drumuri la RAR. Soluția oferită fermierilor MADR susține că nu știa despre legea care introduce închisoarea pentru folosirea apei din puțuri sau râuri

    Ultimele știri

    Agricultura României intră în cel mai important ciclu de decizie din ultimul deceniu. Rolul finanțării specializate este vital în acest proces Piața cerealelor – retrospectiva săptămânii 8-17 iulie: prețuri, tendințe, producții estimate Piața cerealelor, la zi. O fereastră la grâu care nu se deschide prea des – oportunitate pentru fermierii români Imagini virale: aglomerație de camioane în portul Constanța. Și, totuși, un trader este lăudat! ASAS deschide un nou capitol al colaborării cu China: acord pentru cercetarea horticolă