• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Turcia ridică parțial interdicția importurilor de grâu

    Violina Gorcinschi-Jitaru – Agrointeligența

    Turcia ridică parțial interdicția importurilor de grâu. Guvernul turc a anunțat că renunță, parțial, la măsura din iunie, de a stopa importurile de grâu din țară, pentru grâul de morărit. Procesatorii vor putea aduce grâu în țară, dar doar în condițiile în care vor achiziționa, întâi, 85% din cantitate prin intermediul Comisiei de Cereale a Turciei.

    Turcia ridică parțial interdicția importurilor de grâu care a fost impusă inițial până la 15 octombrie 2024, a declarat Ministerul Comerțului din țară, scrie ASAP Agri, citată de Latifundist.

    Condiții pentru importatori (foto: zamanarabic.com)

    Interdicția importurilor de grâu în Turcia, ridicată parțial

    Importurile vor fi permise pentru grâul de morărit, doar în condițiile în care companiile cumpără 85% din materia primă prin Comisia de Cereale a Turciei.

    Citește și: România, China şi Turcia – principalii importatori de produse agricole din Ucraina, în 2023

    Procesatorii trebuie mai întâi să epuizeze 85% din cota lor prin intermediul Comisiei de Cereale a Turciei înainte de a avea permisiunea de a importa volumul rămas. În plus, importatorii au opțiunea de a obține 100% din cotă prin Comisia de Cereale a Turciei.

    La începutul lunii iunie a acestui an, Guvernul de la Ankara a anunțat că va interzice importurile de grâu până la data de 15 octombrie, cel puţin, pentru a-i proteja pe producători de fluctuaţiile de preţuri, a asigura achiziţiile interne de materii prime şi a crea o piaţă favorabilă pentru producători. Ministerul Agriculturii de la Ankara a mai menționat că oprirea importurilor ar putea fi prelungită şi dincolo de 15 octombrie ”în funcţie de condiţiile de pe piaţă la acea dată”.

    Citește și: Turcia interzice importurile de grâu până în toamnă pentru a-și proteja fermierii

    Anunțul a dus, la acea vreme, la scăderea cotaţiilor la grâu, pe bursele de la Chicago şi Euronext. Cea mai afectată țară de această măsură ar fi fost Rusia, care este un important furnizor de cereale de la Marea Neagră și asigură 60-75% din importurile de grâu ale Turciei.


    Te-ar mai putea interesa

    Subvenția pe hectar pe care o vor primi fermierii români în anii următori AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta” Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” Parlamentul a adoptat legea pentru plata unei subvenții de 15 euro/familia de albine Dosar penal pentru oierul care a omorât ursul ce îi atacase turma de oi

    Ultimele știri

    Vot în Parlament: legarea câinilor în lanț, interzisă mai mult de două ore. Animalele pot fi confiscate Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori Dezastru la o fermă din Vaslui: 132 de oi ucise de câini vagabonzi. Paguba: 200.000 de lei Prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până la sfârșitul anului – vot în Parlament Bucureștiul găzduiește, în perioada 4–6 iunie 2026, cea de-a XV-a ediție a Conferinței Internaționale „Agriculture for Life, Life for Agriculture