• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Accident teribil la recoltatul porumbului. Bătrână strivită de utilajul agricol chiar când aduna știuleții

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Un accident tragic s-a petrecut direct în câmp, când un fermier a ieșit să recolteze porumbul. Acesta a accidentat mortal o bătrână de 82 de ani care a fost prinsă de cositoarea tractorului.

    Un accident teribil s-a petrecut ieri, luni – 23 septembrie iar cel care a sunat la poliție a fost chiar autorul acestuia, un fermier de 44 de ani. Incidentul a avut loc în localitatea Hațeg din județul Hunedoara.

    Citiți și: Accident grav între un tractor cu plug și o mașină. O persoană a decedat

    Accident produs de un fermier

    Bătrână accidentată mortal chiar în lanul cu porumb

    Poliția din Hațeg a fost sesizată ieri, luni – 23 septembrie în jurul orei 10:45, de un bărbat de 44 de ani, din comuna Baru, cu privire la decesul unei persoane.

    “Polițiștii care s-au deplasat la fața locului au stabilit faptul că, în jurul orei 10:45, bărbatul în vârstă de 44 de ani, în timp ce tăia porumb cu o cositoare trasă de un tractor, pe un teren din apropierea comunei Baru, a constatat că tractorul merge greu, iar când a manevrat tractorul cu spatele a observat o femeie de 82 de ani, din comuna Baru, care era căzută în fața cositorii și prezenta răni deschise care au condus, din păcate, la decesul acesteia. Bărbatul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ. La fața locului a intervenit un echipaj din cadrul SMURD Hunedoara, însă în ciuda manevrelor de resuscitare, echipa medicală a declarat decesul femeii. Cadavrul femeii a fost preluat de reprezentanții Serviciului Județean de Medicină Legală Hunedoara, în vederea efectuării necropsiei și stabilirii cauzelor decesului“, a transmis Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Hunedoara, potrivit Ziarul Hunedoreanului.

    Polițiștii au întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de ucidere din culpă.

    Citiți și: Accident pe câmp. Se luptă să trăiască, după ce i-a fost smulsă mâna de o balotieră

    Bătrâna aduna ştiuleţii căzuţi în urma recoltatului

    Bătrâna era proprietara parcelei şi aduna ştiuleţii căzuţi, rămaşi în urma culegerii recoltatului. Poliția a precizat că bărbatul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.


    Te-ar mai putea interesa

    Lege nouă: Închisoare pentru fermierii care folosesc ilegal apă sau stropesc culturile cu pesticide interzise! Piața cerealelor, la zi. Raportul USDA pe iulie – România: 11 milioane de tone de grâu; 3,52 milioane de tone de rapiță „Acum 20 de ani, un fermier putea cumpăra o casă din lâna de la 600 de oi”. Daniel Buda cere schimbarea regulilor pentru vânzarea lânii Intrarea în legalitate a tractoarelor și combinelor, fără drumuri la RAR. Soluția oferită fermierilor Gropi săpate în pământ, folosite drept depozit pentru tone de varză murată. DSVSA a intervenit

    Ultimele știri

    Agricultura României intră în cel mai important ciclu de decizie din ultimul deceniu. Rolul finanțării specializate este vital în acest proces Piața cerealelor – retrospectiva săptămânii 8-17 iulie: prețuri, tendințe, producții estimate Piața cerealelor, la zi. O fereastră la grâu care nu se deschide prea des – oportunitate pentru fermierii români Imagini virale: aglomerație de camioane în portul Constanța. Și, totuși, un trader este lăudat! ASAS deschide un nou capitol al colaborării cu China: acord pentru cercetarea horticolă