• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Preț ”bombă” la cireșe. Producător: Le vând cu doar 2 lei pe kilogram!

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Anunțul incredibil făcut de un producător de cireșe ia prin surprindere pe toată lumea. Acesta anunță că vinde kilogramul de cireșe cu doar 2 lei, o adevărată surpriză având în vedere că cele mai mici prețuri de pe piață sunt de 30-40 de lei, din poarta fermei. În piețe și magazine, cireșele autohtone pot depăși 50 de lei/kg.

    Ionuț Paul Țipoș este un tânăr producător, din localitatea Dulcești, județul Iași , care a făcut un anunț ”bombă”: vinde cireșele la 2 lei/kg. Pentru el a fost un an productiv, iar singura condiție pe care o pune tânărul este ca cei care doresc cireșe să vină să și le culeagă.

    Citiți și: Ing. Marius Roman: Primele cireșe românești vor apărea pe piață după mijlocul lunii mai

    Cireșe la 2 lei pe kilogram, trebuie doar să mergeți să vi le culegeți

    Într-un anunț pe TikTok, Ionuț Paul Țipoș se laudă cu producția de cireșe din acest an și spune că poate oferi mult-doritele fructe la preț foarte mic. Așadar, doritorii sunt așteptați să meargă la cules de cireșe în localitatea Dulcești, în aceste zile.

    ”Vând cireșe cu doar 2 lei/kg. Da, ați auzit bine, 2 lei kilogramul, doar că trebuie să veniți să vi le culegeți singuri. Copacii sunt foarte încărcați. Dacă doriți, lăsați-mi un mesaj sau trimiteți postarea acesta cuiva care vrea cireșe la cel mai bun preț din România, atenție! Ia, uite, câte cireșe și este plin tot copacul. N-am văzut niciodată atâtea cireșe pe un copac. Vi s-au copt cireșele? Ia uitați cum stau cireșele la mine! Zici că sunt struguri de masă! Ați mai văzut așa copac încărcat cu cireșe? Măi, oameni buni, înseamnă că anul acesta am fost mai bun, am mers mai des pe la Biserică și a dat Dumnezeu la fiecare după inima lui. S-au făcut cireșele la tine, dar nici în halul acesta, uitați aici!”, spune tânărul în filmulețul postat pe TikTok.

    Citiți și: Cireșe de mai. Soiuri de cireș care rodesc timpuriu, în luna mai

    Oferta fermierului ieșean nu a trecut neobservată în mediul online unde clipul a strâns în numai o zi două milioane de vizualizări. Mai mult, și comentariile au curs, iar dacă o mare parte dintre ele au cerut locația livezii, o altă parte au făcut glume pe seama prețului derizoriu, prea mic ca să fie adevărat: ”Prețul nu este chiar asa mic, există riscul să te prindă adevăratul proprietar”, ”Eu culeg mai repede decât graurii” sau ”Se poate culege cu crengi? Sa vin cu căruța?”.


    Te-ar mai putea interesa

    Cosmin-Alin Popescu, USV Timișoara: „Am construit un campus la standarde internaționale”. Investiții de zeci de milioane de lei în cercetare, digitalizare și viața studenților „Acum 20 de ani, un fermier putea cumpăra o casă din lâna de la 600 de oi”. Daniel Buda cere schimbarea regulilor pentru vânzarea lânii Intrarea în legalitate a tractoarelor și combinelor, fără drumuri la RAR. Soluția oferită fermierilor APIA: 14.802 fermieri, la control. Verificări pe terenurile agricole și în adăposturile animalelor Gropi săpate în pământ, folosite drept depozit pentru tone de varză murată. DSVSA a intervenit

    Ultimele știri

    ALERTĂ – Zborul MAXIM al dăunătorilor din culturile de porumb a fost atins ! Noul Guvern de la Kiev a reinstaurat Ministerul Agriculturii în Ucraina Războiul fructelor: Rusia blochează importurile din Turcia după ce Ankara a oferit garanții de securitate Ucrainei Familia Creițariu duce tradiția mai departe. Povestea de la Cuciulata, Brașov, pentru ”Campioni pe teren” Agricultura României intră în cel mai important ciclu de decizie din ultimul deceniu. Rolul finanțării specializate este vital în acest proces