• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Cod portocaliu de vijelii în mai multe județe. Rafalele de vânt pot depăși 120 km/h

    Violina Gorcinschi-Jitaru – Agrointeligența

    Meteorologii din cadrul Administrației Naționale de Meteorologie (ANM) au emis două atenționări de cod galben și una de cod portocaliu de pentru mai multe județe ale țării și o informare de vânt puternic pentru aceste zile. Până în seara de marți, 2 aprilie, vor avea loc intensificări ale vântului, iar rafalele vor depăși chiar și 120 km/h.

    ANM a emis astăzi, luni – 1 aprilie, o informare meteorologică de vânt puternic, în vigoare de astăzi, luni – 1 aprilie, până mâine, marți – 2 aprilie. Pentru seara aceasta, au fost emise atenționări de intensificare a vântului, dar și vijelii.

    ANM: Harta județelor aflate sub influența vântului puternic, valabilă în intervalul 1-2 aprilie (foto: ANM)

    ANM: Cod galben 1 de intensificări ale vântului

    În intervalul 1 aprilie, ora 20:00 – 2 aprilie, ora 08:00, vântul se va intensifica treptat în Banat, Crișana, Oltenia, jumătatea vestică a Transilvaniei și în Maramureș, cu viteze de 55 – 65 km/h și pe arii restrânse 70 km/h, iar în a doua parte a nopții va avea aspect de vijelie.

    În Carpații Occidentali și în Carpații Meridionali, la altitudini mari, rafalele vor depăși 100 – 110 km/h.

    Citește și: Cum va fi vremea în următoarele două săptămâni în fiecare regiune agricolă a țării

    Cod galben 2 de intensificări ale vântului

    Interval de valabilitate: 2 aprilie, ora 08:00 – 2 aprilie, ora 22:00
    Fenomene vizate: intensificări ale vântului, vijelii

    Pe parcursul zilei de mâine, marți -2 aprilie, vântul va avea intensificări susținute în toată țara, cu viteze de 55 – 65 km/h, iar local de 70 – 80 km/h. Pe alocuri, se vor semnala vijelii. În zona montană înaltă, rafalele vor depăși 90 – 110 km/h.

    În zona montană înaltă, în general la altitudini de peste 1600 m se vor semnala precipitații mixte, iar în Munții Apuseni și în nordul Carpaților Orientali se vor acumula cantități de apă de 10…20 l/mp.

    Avertizare ANM: Cod portocaliu de vânt

    Interval de valabilitate: 2 aprilie, ora 08:00 – 2 aprilie, ora 18:00
    Fenomene și zone vizate: intensificări susținute ale vântului

    Vântul va avea intensificări susținute în județele Satu Mare, Sălaj, Maramureș, Cluj, Alba, Bistrița-Năsăud, Suceava, Neamț și Botoșani, iar mai ales după-amiaza și în județele Teleorman, Giurgiu, Ilfov și municipiul București, Călărași, Ialomița, Prahova, Buzău, Brăila și zona continentală a județelor Constanța și Tulcea.

    Citește și: Indicele de împrimăvărare și rezerva de apă din sol la acest moment

    Vor fi viteze în general de 80…85 km/h, iar la altitudini mari în zonele montane, rafalele vor depăși 120 km/h.

    Cod portocaliu de vânt, valabil pentru marți, 2 aprilie (foto: ANM)

    Te-ar mai putea interesa

    MADR susține că nu știa despre legea care introduce închisoarea pentru folosirea apei din puțuri sau râuri Constanța Ștefan, Asociația Țara Loviștei: 100.000 de familii de oieri vor deveni cazuri sociale dacă restricțiile ANSVSA se prelungesc Fermierul Constantin Foca din Botoșani – firme în concordat și datorii de milioane de euro. Schema ”Tribunalul” Cireșe bio gratis pentru cei își culeg singuri fructele. Un pomicultor a lansat o ofertă inedită: „Cât culegeți, împărțim frățește!” Gropi săpate în pământ, folosite drept depozit pentru tone de varză murată. DSVSA a intervenit

    Ultimele știri

    Agricultura României intră în cel mai important ciclu de decizie din ultimul deceniu. Rolul finanțării specializate este vital în acest proces Piața cerealelor – retrospectiva săptămânii 8-17 iulie: prețuri, tendințe, producții estimate Piața cerealelor, la zi. O fereastră la grâu care nu se deschide prea des – oportunitate pentru fermierii români Imagini virale: aglomerație de camioane în portul Constanța. Și, totuși, un trader este lăudat! ASAS deschide un nou capitol al colaborării cu China: acord pentru cercetarea horticolă