• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Un nou ciclon aduce ninsori, ploi și frig. Unde vor scădea temperaturile cel mai mult

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Un nou ciclon care traversează țara noastră aduce ploi, ninsori și lapoviță la munte. Jumătatea estică a țării se află deja până mâine sub informare meteorologică iar vremea va continua să se mențină rece. Florinela Georgescu, director executiv ANM a anunțat că temperaturile vor scădea iar în unele zone maximele nu vor depăși 1-2 grade.

    Florinela Georgescu a anunțat astăzi, marți – 12 martie, cum va fi prognoza pentru această săptămână. Conform acesteia vremea se va răci iar la munte vor fi ninsori și lapoviță.

    Citiți și: Meteo: Ploi și ninsori. Zonele unde se va depune strat de zăpadă

    Florinela Georgescu, director executiv ANM

    Florinela Georgescu, ANM: Miercuri spre joi lapovița își va face apariția și în zone mai joase din Moldova și partea de est a Transilvaniei

    Directorul executiv al ANM  a anunțat cum va fi vremea în zilele următoare. ”Într-adevăr traversăm o perioadă cu mai multe precipitații, ceea ce nu este rău pentru că acestea vor fi mai ales în jumătatea de est a teritoriului, iar în Moldova, Dobrogea, Muntenia, mare parte a Transilvaniei nu au mai fost precipitații importante de foarte mult timp, deci era nevoie de ploaie. Vor fi ploi, sigur în zonele joase. La munte, însă la altitudini mai ales mai sus de 1.700 m vor fi lapoviță și ninsori. Și trebuie să vă mai spun că în noaptea de miercuri spre joi, deci mâine noapte, în condițiile răcirii vremii, este posibil ca trecător, lapovița să-și facă apariția și în zone mai joase din Moldova și partea de est a Transilvaniei. Vă spuneam că vremea se răcește. Dacă astăzi maximele se vor situa între 5 și 17 grade, mâine și următoarele 2-3 zile nu vor fi maxime mai mari de 12-13° și acestea tot în partea de vest a teritoriului, așa cum și astăzi cele mai mici temperaturi vor fi tot acolo”, a spus Florinela Georgescu la Digi24.ro.

    Citiți și: Ploi în lunile martie-aprilie. Când pot semăna fermierii porumbul și floarea-soarelui

    În Moldova, răcirea va fi cea mai pronunțată

    Conform directorului executiv al ANM, în Moldova va fi răcirea cea mai pronunțată. ”În schimb în Moldova vom avea răcirea cea mai pronunțată. Probabil în următoarele 2 zile vor fi maxime nu cu mult peste 1- 2° în partea de nord și de centru a acestei regiuni, dar temperaturi scăzute și în Dobrogea, în Muntenia, inclusiv în zona Capitalei, mai rece decât în zilele trecute, dar tot un pic peste normalul perioadei în care ne aflăm. Sigur, ne-am obișnuit cu temperaturi foarte ridicate, acum ne apropiem de ceva mai firescul perioadei în care suntem”, a mai spus aceasta.

    Florinela Georgescu a mai completat că din 15 martie vremea se va încălzi, astfel că valorile termice vor fi mai ridicate decât specifice perioadei, pe întreg teritoriul României, dar cu o abatere termică pozitivă mai accentuată în regiunile nord-vestice.


    Te-ar mai putea interesa

    „Acum 20 de ani, un fermier putea cumpăra o casă din lâna de la 600 de oi”. Daniel Buda cere schimbarea regulilor pentru vânzarea lânii Fermierul Constantin Foca din Botoșani – firme în concordat și datorii de milioane de euro. Schema ”Tribunalul” Cireșe bio gratis pentru cei își culeg singuri fructele. Un pomicultor a lansat o ofertă inedită: „Cât culegeți, împărțim frățește!” Lege nouă: Închisoare pentru fermierii care folosesc ilegal apă sau stropesc culturile cu pesticide interzise! Fermierii din Cooperativa Agricolă Gheorghe Doja pun pepenii din câmp direct pe bandă. Eficiența în câmp, dublată!

    Ultimele știri

    Agricultura României intră în cel mai important ciclu de decizie din ultimul deceniu. Rolul finanțării specializate este vital în acest proces Piața cerealelor – retrospectiva săptămânii 8-17 iulie: prețuri, tendințe, producții estimate Piața cerealelor, la zi. O fereastră la grâu care nu se deschide prea des – oportunitate pentru fermierii români Imagini virale: aglomerație de camioane în portul Constanța. Și, totuși, un trader este lăudat! ASAS deschide un nou capitol al colaborării cu China: acord pentru cercetarea horticolă